• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
مرغ دله چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
بدعالی 
11 آبان 1395 ساعت 05:00
 یک تیم تحقیقاتی بین‌المللی از مرکز ملّی علوم در فرانسه، با تحقیق روی گونه‌ای پرنده با نام «مرغ دله‌ی بزرگ» (Fregata minor) متوجّه شدند این پرنده می‌تواند به مدّت دو ماه بدون استراحت پرواز کند. این تیم با قرار دادن رد یاب‌های متعدد روی مرغ‌های دله‌ی بزرگ و بررسی آنها به مدّت دو سال، به این یافته‌ی جدید پی بردند.
با بررسی ردیاب‌ها مشخّص شد که مرغ دله به دو دلیل می‌تواند چنین مدّت طولانی‌ای در آسمان بماند:

نخست اینکه پرنده در جهت جریان هوای رو به بالا پرواز می‌کند که باعث می‌شود انرژی بسیار کمی مصرف کند و دوم اینکه تنها ده درصد زمان خود را صرف پیدا کردن غذا می‌کند.
این پرنده زمانی که نیاز به صید غذا دارد با شیرجه به سمت طعمه‌ای که از آب بیرون آمده است آن را صید می‌کند و دیگر داخل آب نمی‌رود که این فرایند به آنها کمک می‌کند به صورت بی وقفه به پرواز خود ادامه دهند.
 

 
این تیم تحقیقاتی متوجّه شدند که مرغ دله‌ی بزرگ می‌تواند هر روز 400 کیلومتر پرواز کند. علاوه بر این مرغ دله می‌تواند با رفتن به ارتفاع 1600 متری و باز کردن بال‌های خود و بدون بال زدن، در میان توده‌ای از هوای نازک سُر بخورد و چندین ساعت بدون مصرف انرژی پرواز کند.
محقّقان در بررسی های خود دریافتند که گاهی اوقات ضربان قلب این پرنده به اندازه‌ای کم است که به نظر می‌رسد در حال استراحت در آشیانه است.

مجلّه‌ی دانستنی‌ها، شماره‌ی 158، 26 تیر 1395، ص 23.

نظر
افزدون جدیدجستجو
نوشتن نظر
نام:
Website:
عنوان
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
Security Image
Please input the anti-spam code that you can read in the image.

Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved.

 
< بعد   قبل >

 

مستور

آخرین نظرات

فروشگاه اینترنتی

 

همسايه‌ها


  سبز آبی

زندگی زناشویی شترمرغی
 شتر مرغ در ۲ – ۴ سالگی از نظر جنسی به بلوغ می رسد . تولید مثل در شتر مرغ ها وابسته به نور است و با افزایش طول روز فصل تولید مثل آغاز می شود. اندازه ی بیضه های شتر مرغ در طول فصل تولید مثل ممکن است تا ۴ برابر افزایش یابد . پرنده های نر در خارج از فصل تولید مثل اسپرم تولید نمی کنند و تولید اسپرم که تحت کنترل هورمون FSH می باشد در این فصل اتفاق می افتد .
ادامه مطلب...