• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست arrow سبزآبی arrow تار عنکبوت، فیلتر طبیعی آلاینده‌ها
تار عنکبوت، فیلتر طبیعی آلاینده‌ها چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
بدعالی 
30 دی 1395 ساعت 05:00

تار عنکبوت رشته ای بسیار باریک و در عین حال انعطاف پذیر است که یکی از مقاوم ترین مواد موجود در طبیعت محسوب می شود؛ محققان دانشگاه آکسفورد در ادامه تحقیقات در خصوص ویژگی های شگفت انگیز تار عنکبوت به نتایج جدیدی دست یافته اند. تحقیقات نشان می دهد، چسب رسانایی سرتاسر شبکه تار عنکبوت را پوشانده است؛ خواص الکتریکی این چسب باعث جذب و گرفتن تمامی ذرات باردار از گرده گل ها تا آلاینده ها و حشرات در حال پرواز می شود.

یک تغییر فیزیکی ناگهانی باعث می شود که تار عنکبوت بدون در نظر گرفتن بار مثبت یا منفی، به سمت ذرات و اجسام ریز موجود در هوا حرکت کرده و آنها را جذب کند. به گفته محققان، با کمک همین ویژگی منحصربه فرد می توان از تار عنکبوت برای نظارت بر محیط زیست استفاده کرد، چراکه تار قادر به فیلتر کردن آلاینده های موجود در هوا با دقتی مشابه حسگرهای صنعتی بسیار گران قیمت است.

پروفسور «فریتس وولرات» سرپرست تیم تحقیقاتی دانشگاه آکسفورد تأکید کرد: خاصیت الکتریکی تار عنکبوت باعث جذب آلاینده های موجود در هوا از جمله ذرات معلق و آفت کش ها می شود، بنابراین با طراحی شبکه ای از تارها، می توان بر سطوح آلودگی نظارت کرد؛ به عنوان مثال با کمک چنین شبکه ای، سطح آفت کش ها که جمعیت زنبورها را تهدید می کنند، قابل بررسی خواهند بود. «وولرات» خاطرنشان کرد: امکان تشخیص مواد شیمیایی موجود در هوا تنها از طریق نگاه کردن به شبکه تار عنکبوت فراهم می شود.

نتایج این مطالعه در مجله Naturwissenschaften منتشر شده است.

منبع: سایت شگفتیها


نظر
افزدون جدیدجستجو
Sisi () 2017-01-20 10:29:56

واقعا؟!
نوشتن نظر
نام:
Website:
عنوان
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
Security Image
Please input the anti-spam code that you can read in the image.

Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved.

 
< بعد   قبل >

 

مستور

آخرین نظرات

فروشگاه اینترنتی

 

همسايه‌ها


  سبز آبی

زندگی زناشویی شترمرغی
 شتر مرغ در ۲ – ۴ سالگی از نظر جنسی به بلوغ می رسد . تولید مثل در شتر مرغ ها وابسته به نور است و با افزایش طول روز فصل تولید مثل آغاز می شود. اندازه ی بیضه های شتر مرغ در طول فصل تولید مثل ممکن است تا ۴ برابر افزایش یابد . پرنده های نر در خارج از فصل تولید مثل اسپرم تولید نمی کنند و تولید اسپرم که تحت کنترل هورمون FSH می باشد در این فصل اتفاق می افتد .
ادامه مطلب...