• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست arrow سبزآبی arrow خاطرات خوب گربه‌ای
خاطرات خوب گربه‌ای چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
بدعالی 
25 اسفند 1395 ساعت 05:00
 از سال‌ها قبل گفته می‌شد سگ‌ها یکی از باهوش‌ترین حیوانات روی کره خاکی محسوب می‌شوند و در این زمینه از گربه‌ها جلوتر هستند. ولی بررسی‌های جدید این نظریه را زیر سوال برده است.

محققان ژاپنی اعلام کردند در برخی آزمون‌های مرتبط با قدرت حافظه، گربه‌ها بهتر از سگ‌ها عمل کرده‌اند و بر این اساس می‌توان گفت گربه‌ها از سگ‌ها باهوش‌تر هستند.

در این مطالعه که 49 گربه حضور داشتند بررسی محققان نشان داد آنها می‌تواند خاطرات گذشته و تجربیات خوب از جمله خوردن غذاهای مورد علاقه خود را به خاطر بیاورند.

سگ‌ها نیز قابلیت یادآوری مجدد خاطرات را دارند ولی این دسته از حیوانات می‌توانند یک اتفاق به‌خصوص را با تمام جزییات برای خود یادآوری کنند و به عبارت دیگر «حافظه رویدادی» دارند.

انسان معمولا سعی می‌کند به صورت آگاهانه اتفاقات و رویدادهای گذشته مانند خوردن صبحانه با اطرافیان، نخستین روز کاری یا مراسم ازدواج یکی از نزدیکان را برای خود بازسازی کند و آنها را به خاطر آورد. این خاطرات که به اتفاقات مختلف برمی‌گردند، برای هر شخص منحصر به‌فرد هستند.

«ساهو تاکاگی» از روانشناسان دانشگاه کیوتو ژاپن توضیح داد گربه‌ها و البته سگ‌ها از یک تجربه واحد که در گذشته داشتند استفاده می‌کنند و از این نظر می‌توان گفت آنها مانند انسان حافظه رویدادی دارند.

این اتفاقات بسته به فعالیت‌های درونی مغز تغییر می‌کند و بررسی‌ها نشان داده است که حافظه رویدادی در گربه بسیار قوی‌تر از سگ عمل می‌کند.

خبرگزاری فارس


نظر
افزدون جدیدجستجو
نوشتن نظر
نام:
Website:
عنوان
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
Security Image
Please input the anti-spam code that you can read in the image.

Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved.

 
< بعد   قبل >

 

مستور

آخرین نظرات

فروشگاه اینترنتی

 

همسايه‌ها


  سبز آبی

پوسوم
فقط کانگورو و کوآلا نیستند که نماد استرالیا تلقی می شوند، چرا که پوسوم که امروزه کمیاب شده نیز جزو بومی های استرالیا است. نام دیگر این حیوان kuzu است و برخی نیز به آن صاریغ استرالیایی می گویند که با صاریغ امریکایی که بومی جنگل های امریکای جنوبی است، فرق دارد.
ادامه مطلب...