• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست arrow سبزآبی arrow خورشید راه مورچه‌ها را روشن می‌کند!
خورشید راه مورچه‌ها را روشن می‌کند! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
بدعالی 
02 فروردين 1396 ساعت 05:00
 مورچه‌ها یکی از پیچیده‌ترین جانوران روی کره خاکی محسوب می‌شوند و بر اساس یک مطالعه جدید مشخص شده است که آنها با استفاده از خورشید و خاطرات قبلی خود می‌توانند مسیریابی کنند.

دانشمندان توضیح دادند که مورچه‌ها بر اساس سیستم تحلیلی قوی که دارند در هر نقطه که ایستاده باشند می‌توانند قطب را تشخیص دهند و بر اساس آن، مسیر خود را پیدا کنند؛ صرف نظر از اینکه مورچه در چه موقعیت جغرافیایی قرار گرفته باشد، این اتفاق می‌تواند برایش صورت گیرد.

فرآیندی که مورچه‌ها دنبال می‌کنند مانند این است که انسان بتواند با راه رفتن به عقب، تمام مسیر تا منزل را طی کند یا اینکه تمام این مسیر را دور خود بچرخد.

بررسی‌ها نشان داد مورچه‌ها برای آنکه بتوانند مسیر صحیح را پیدا کنند، موقعیت خورشید را در آسمان به دقت تجزیه و تحلیل می‌کنند و سپس آنها را با اطلاعات بصری که از محیط پیرامون به دست می‌آورند، تطبیق می‌دهند.

آنها در این فرآیند از خاطرات قبلی خود هم کمک می‌گیرند تا به خاطر بیاورند زمانی که خورشید در چنین موقعیتی قرار داشت، مسیر خانه چطور دنبال می‌شد.

دکتر « آنتونی وایستراچ» از دانشگاه ادینبورگ در این خصوص گفت: «یافته اصلی ما این بود که مورچه‌ها می‌توانند بر اساس موقعیت جغرافیایی و شرایط بدنی جهت‌یابی کنند و در هر نقطه‌ای که قرار می‌گیرند، خانه را پیدا کنند».

خبرگزاری فارس


نظر
افزدون جدیدجستجو
نوشتن نظر
نام:
Website:
عنوان
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
Security Image
Please input the anti-spam code that you can read in the image.

Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved.

 
< بعد   قبل >

 

مستور

آخرین نظرات

فروشگاه اینترنتی

 

همسايه‌ها


  سبز آبی

پوسوم
فقط کانگورو و کوآلا نیستند که نماد استرالیا تلقی می شوند، چرا که پوسوم که امروزه کمیاب شده نیز جزو بومی های استرالیا است. نام دیگر این حیوان kuzu است و برخی نیز به آن صاریغ استرالیایی می گویند که با صاریغ امریکایی که بومی جنگل های امریکای جنوبی است، فرق دارد.
ادامه مطلب...