• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست arrow سبزآبی arrow حیواناتی که به مرگ خود آگاهند
حیواناتی که به مرگ خود آگاهند چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
بدعالی 
03 خرداد 1396 ساعت 05:00
 مرگ‌آگاهی از آن دسته اطلاعاتی است که اگر به بچه‌های کوچک انسان هم ارائه کنید، درباره‌ی آن فهمی ندارند. یعنی اگر به بچه‌ی کوچکی بگویید مرگ چیست؟ نمی‌داند! با این حال برخی حیوانات از همان دوران کودکی و بر اساس غرایزی که خداوند به آنها اعطا کرده است، می‌توانند درک کنند که زمان مرگشان چه زمانی است و همچنین برای مرگ دیگر همنوعانشان ناراحت می‌شوند و سوگواری می‌کنند.

 

شامپانزه
شامپانزه ها از نظر شباهت ازنزدیک ترین حیوانات به انسان ها هستند. چه از لحاظ تکاملی و چه از لحاظ فیزیکی و روان شناختی.
شامپانزه ها موجودات بسیار عجیب و باهوشی هستند که حس ششم بسیار قوی در مورد زمان مرگ خود دارند. دانشمندان بسیاری در مورد رفتار این حیوان در زمان مرگ یکی از اعضای خانواده تحقیق کردند و مورد بررسی قرار دادند.
دانشمندان با بررسی های بسیار به این نتیجه رسیدند که رفتار شامپانزه ها با حیوانی که درحال مرگ است متفاوت است.
 برای مثال: در هنگام مرگ  به شامپانزه ای که به سن پیری رسیده و در حال مرگ است، توجه بیش تری می شود و اعضای گروه بسیار آرام و بی صدا در کنار وی زندگی می کنند.
در ساعت های آخر زندگی او تمام اعضای خانواده اش روی یک سکویی نزدیک او جمع می شوند  و به آرامی پوست او را نوازش می کنند، و با او رفتار بسیار مهربان و دلسوزانه ای دارند.
جالب اینجاست که پس از آن که شامپانزه مرد، همه از او دور می شوند و تنها دخترش بر بالین مادرش تمام شب باقی می ماند.
و جالب تر آن که پس از گذشتن چند روز ازمرگ وی، شامپانزه های دیگر تا چند روز برروی آن سکو جست و خیز نمی کنند.
و اما در مورد مرگ شامپانزه های کم سن وسال، مادر این کودکان تا چند روز حال و روز خوبی ندارند و پس از مرگ شامپانزه کم سن و سال مادر تا چند روز جسد این کودک را با خود حمل می کند و پس از گذشتن چند روز آن را با افسردگی  رها می کند تا دیگران جسد نیمه باقی مانده را ببرند. در مورد شامپانزه ها روابط عاطفی بسیار قوی میان مادر و فرزند حکم فرماست.


 قو
قو نیز از جمله حیوانی بسیار زیبا و دوست داشتنی است، که از لحاظ تک همسری خود سمبل وفاداری و عشق را به خود اختصاص داده اند. این جانور زیبا نیز از زمان مرگ خود آگاه است که این موضوع بسیار کم در جانوران دیگر دیده می شود.
یکی از اشتباهات فاحش در میان عموم این است که: مردم بسیاری  غاز را با قو اشتباه می گیرند.
در داستان های قدیمی آمده  که قوی گنگ در طول عمر هیچ صدایی تولید نمی‌کند و تنها در نزدیکی لحظات مرگ، به گوشه‌ای دنج پناه برده و آوازی زیبا به عنوان اختتامیه عمر عاشقانه خود می‌خواند که با اتمام آواز جانش را از دست می‌دهد.
در حالی که قوها در زمان مرگ خود به محلی که یاد آور عشق برایشان است مراجعه می کنند و آوازی عاشقانه سر می دهند. 
البته ناگفته نماند بحث در مورد این که قوها نیز مانند شامپانزه ها و فیل ها زمان مرگ خود را تشخیص می دهند هم چنان پا برجاست.فیل

 تحقیقات بسیاری در موردفیل ها صوت گرفته و به این نتیجه رسیده اند که فیل ها به مرگ خود آگاه هستند، فیل ها در آخرین روزهای عمر خود با هم مهربان می شوند و روابط خوبی با هم دارند.
این نکته نه فقط در مورد خانواده درجه یک بلکه بقیه فیل ها نسبت به فیلی که آخرین روزهای خود را سپری می کند بسیار ترحم می کنند و با حالتی از دلسوزی سعی می کنند نیازهایش را برطرف کنند.

این فیل ها رفتاری مانند انسان ها دارند، در این زمان فیلی که در حال مرگ بود را مورد بررسی قرار دادند و مشاهده شد پنج خانواده از فیل ها به حالت پرستاری به فیلی که درحال مرگ بود سر می زدند و به او در زنده ماندن کمک می کردند.

منبع: تبیان

 

 

نظر
افزدون جدیدجستجو
نوشتن نظر
نام:
Website:
عنوان
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
Security Image
Please input the anti-spam code that you can read in the image.

Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved.

 
< بعد   قبل >

 

مستور

آخرین نظرات

فروشگاه اینترنتی

 

همسايه‌ها


  سبز آبی

زندگی زناشویی شترمرغی
 شتر مرغ در ۲ – ۴ سالگی از نظر جنسی به بلوغ می رسد . تولید مثل در شتر مرغ ها وابسته به نور است و با افزایش طول روز فصل تولید مثل آغاز می شود. اندازه ی بیضه های شتر مرغ در طول فصل تولید مثل ممکن است تا ۴ برابر افزایش یابد . پرنده های نر در خارج از فصل تولید مثل اسپرم تولید نمی کنند و تولید اسپرم که تحت کنترل هورمون FSH می باشد در این فصل اتفاق می افتد .
ادامه مطلب...