• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست arrow سبزآبی arrow سیّاره‌ای از جنس الماس
سیّاره‌ای از جنس الماس چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
بدعالی 
10 خرداد 1396 ساعت 05:00
در ۲۵ اوت سال ۲۰۱۱ گروهی متشکل از ستاره شناسان بین المللی شامل دانشمندان آمریکایی، انگلیسی، آلمانی، ایتالیایی و استرالیایی با استفاده از رادیوتلسکوپ «پارکز» در استرالیا بقایای ستاره غول پیکری را در صورت فلکی مار بزرگ کشف کردند که به سیاره ای از جنس الماس تبدیل شده است.

این دانشمندان در فاصله ۴ هزار سال نوری از زمین در صورت فلکی «مار بزرگ» توانستند یک تب اختر (پالسار) را با شناسه PSR J1719-1438کشف کنند. این دانشمندان دریافتند پالس‌های رادیویی که از این پالسار گسیل می‌شوند به روشی سیستماتیک با تأخیر دریافت می شوند. به این ترتیب توانستند حضور یک سیاره را در مدار این تب اختر شناسایی کنند.
در ادامه پژوهش ها که با رادیوتلسکوپ «لاول» در انگلیس انجام شد این ستاره شناسان نشان دادند که جرم این سیاره برابر با حدود جرم سیاره مشتری است در حالی که شعاع آن حدود نصف شعاع سیاره غول پیکر منظومه خورشیدی است. به خاطر وجود این چگالی غیرعادی، دانشمندان نتیجه گرفتند که بیشتر این سیاره از کربن و اکسیژن بلوری شده ساخته شده است.

با این ویژگی ها، این سیاره می تواند باقیمانده فرایند عجیبی باشد که به دنبال آن ماده گازی یک ستاره غول پیکر قدیمی توسط پالسار جذب شده و سرعت چرخش این پالسار را به ۱۷۳ دور در ثانیه فعلی رسانده است. به گفته این دانشمندان، بیشتر این سیاره از ماده ای مشابه الماس ساخته شده است و فاصله مدار آن تا پالسار فقط ۶۰۰ هزار کیلومتر است.
 
منبع: reuters؛ به نقل از روزنامه اطّلاعات، یکشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۳

نظر
افزدون جدیدجستجو
نوشتن نظر
نام:
Website:
عنوان
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
Security Image
Please input the anti-spam code that you can read in the image.

Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved.

 
< بعد   قبل >

 

مستور

آخرین نظرات

فروشگاه اینترنتی

 

همسايه‌ها


  سبز آبی

سوسک‌های قرآن خوان
حشرات کامل olivieri P. که نام محلّی آن در ایران «قرآن خوانک» است، در حدود 30 تا 40 میلی متر طول دارند و پهنای بدن آن در عریض ترین قسمت تا 20 میلی متر می رسد . شاخک هایشان ده مفصلی است که در حشره نر 7 مفصل و در حشره ماده 5 مفصل به صورت ورقه ای (Lameli Form  ) در آمده است .
ادامه مطلب...