• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست arrow گزارش arrow گزارش یکصد و دوازدهمین نشست از سلسله نشست های فرهنگ مهد
گزارش یکصد و دوازدهمین نشست از سلسله نشست های فرهنگ مهد چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
بدعالی 
23 ارديبهشت 1396 ساعت 05:55
 مؤسّسة فرهنگی هنری موعود عصر(عج) در 21 اردیبهشت ماه 1396، همزمان با میلاد خجستة یگانه منجی عالم بشریّت، یکصد و دوازدهمین نشست از سلسله نشست‌های ماهانة خود را با برنامه‌هایی متنوّع برگزار کرد. برنامه‌هایی از قبیل : مسابقه، شعرخوانی، پخش کلیپ ومولودی خوانی .
یکی از زیبا ترین بخش های این نشست پخش فیلمی مستند درباره تشرفات مرحوم سید ابواحسن اصفهانی از زبان نواده ایشان جناب ایه الله سید محمد حسین میر سجادی بود که توسط موسسه موعود و با همراهی بنیاد دعبل خزاعی ساخته شده بود .

و پس ازآن استاد اسماعیل شفیعی سروستانی، سردبیر ماهنامة موعود درموضوع «خانه‌های برکت‌زا» سخنرانی کردند.

در مقدّمة این سخنرانی، پژوهشگر حوزة غرب شناسی و مهدویت دربارة تبعات غفلت از حضرت صاحب الزّمان(عج) و روایات آخرالزّمانی هشدار داد. ایشان تأکید کردند که معرفت نداشتن به امام زمان(ع) آفاتی دارد که در نتیجة آن، فرد گرفتار در فتنه‌های آخرالزّمان، «امان الارض» را نمی‌شناسد و از «کهف الوری» و «حصن حصین» غافل می‌شود و در نتیجه در وقت غرقه شدن در بحرانها ، جایی برای دست یازیدن و نجات نمی‌یابد. ایشان افزودند که در رأس کسانی که می‌بایست دربارة حضرت مهدی(ع) معرفت داشته باشند، صاحبان امضا و مسئولان هستند؛ این در حالی است که اگر از مسئولانی که مدّعی اصلاح مناسبات و معاملات جاری میان مردم هستند، بپرسیم که ملاک و مبانی اصلاح‌گری‌اشان چیست، خواهید فهمید که مبنای مورد نظر آنها، مبنای مورد تأیید مصلح کلّ عالم نیست. در نتیجه عملکرد آنها، پاسخ عکس می‌دهد.


 

استاد سروستانی در این قسمت سخنرانی، حکایت مولانا «حکیم و کنیز» از مثنوی را تعریف کردند و وضعیت مردم عصر حاضر را شبیه به کنیزکان بیماری دانستند که حکیمان مدّعی درمانِ ، ترکِ استثنا گفتة بدون توکل و توسل به ساحت قدس حضرت خداوندی و مصلح کل گرفتار بتر و غرورشدند، اینان بدون بازگشت به مصلح کل و بدون گفتن «ان‌شاء‌الله» خواهان درمان آنها هستند. در نتیجه به قول شاعر:
از قضا سرکه انگبین صفرا نمود
روغن بادام خشکی می‌فزود

شفیعی سروستانی نتیجة کنار گذاشتن نام و ذکر امام زمان(ع) از زندگی را بر خورد به بن‌بست و نتایج عکس گرفتن از عملکردها دانستند و افزودند:
«آنها به فردا نگاه نمی‌کنند؛ و در گفتکو و عمل آنها ، کوچکترین اثری از آیندة ترسیم شده توسط خداوند متعال و نقشة کلی وجود ندارد ، در حالی که از آینده ‌ی مورد نظر خداوند که در آن مستضعفان را وارث زمین معرفی می‌کند، خبر ندارند.
فردا روزی است که از مشرقش خورشید عالمتاب قطب‌ عالم امکان ظهور می‌کند و هر سالکی به شرط آنکه در دوردست نگاهش آن مشرق آسمانی و آن خورشید درخشان را ببینداجازه می یابد از فردا حرف بزند.»از تو حرکت، از خدا برکت
سردبیر ماهنامة موعود، پس از این هشدار، دور ماندن از امام زمان(ع) را دور ماندن از خانه‌های برکت‌زای خداوند متعال دانستند. ایشان در مقدّمة سخنانشان، برکت را به معنای «فزونی نعمت» و «دوام و ثبات» آن معرفی کردند و بر اساس آیات قرآن «تقوی» و «توکّل» را کلید گشایندة برکت دانستند؛ چنانچه خداوند میفرماید:
«وَمَنْ يَتَّقِ اللهَ يَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجًا وَيَرْزُقْهُ مِنْ حَيْثُ لَا يَحْتَسِبُ وَمَنْ يَتَوَكَّلْ عَلَی اللهِ فَهُوَ حَسْبُهُ إِنَّ اللهَ بَالِغُ أَمْرِهِ قَدْ جَعَلَ اللهُ لِكُلِّ شَيْءٍ قَدْرًا؛
و هر كس تقوای الهی پیشه کند، خداوند راه نجاتی برای او فراهم می‌آورد و او را از جایی که گمان ندارد [خارج از محاسبات عقل کمّی] روزی می‌دهد و هرکس بر خداوند توکّل کند، کفایت امرش را می‌کند، خداوند امر خود را به انجام می‌رساند و برای هر چیز، اندازه‌ای قرار داده است.» (سورة طلاق، آیات: 2-3.)

استاد سروستانی «خیانت» را قفل درهای برکت‌ معرفی کردند که حضرت رسول(ص) درباره‌ی آن فرمودند:
رسول خدا(ص) می‌فرمایند:
«دست [قدرت و عنایت] خداوند تا زمانی بالای دستان افراد شریک است که یکی از آنها به دیگری خیانت نکند؛ هنگامی که یکی از آنها مرتکب خیانت شود،خداوند دست خود را از دست آنها برمی‌دارد و برکت را از آنها می‌برد.»
ایشان با معرفی اماکن متبرک (مکّه، وادی طور و...)،  کتاب‌ها (قرآن و...)، روزهای مقدّس(شب قدر، روز نیمه شعبان) و دیگر مقدّسات اعلام کردند:
«مقرّبین و مقدّسات برکت زایند، اثر وضعی اعمال بسیار دقیق است و از لحظه‌ای که حدود مقدّسات پاس داشته نشود، برکت از میان می‌رود.»وسیلة برکت و واسطه فیض رسانی باشید!
استاد سروستانی با اشاره به مقام واسطة فیض بودن حضرات معصومین علیهم السلام ، اعلام کردند که تمام عواملی که برکت‌زا هستند، خداوند به آن مقام واسطگی داده است و همچنین این سنّت خداوند است که عملی را بدون اسباب و واسطه انجام نمی‌دهد؛ چنانچه خودش می‌فرماید: «ابتغوا الیه الوسیله»
امام صادق(ع) می فرمایند:

«خداوند امتناع دارد که امور عالم را جاری کند؛ مگر از طریق وسائط و اسبابی. خداوند برای هر چیز سببی و برای هر سبب، حکمتی و برای هر حکمتی، دانشی و  برای هر دانشی، دروازة گویایی قرار داده است. گویا هر که آن دروازه را شناخت، علم را فهمید و هر کس آن را نشناخت، جاهل ماند. آن دروازه‌ها، همانا رسول خدا(ص) و ما هستیم.»
بدین ترتیب، مدیر مسئول مؤسّسة موعود برترین واسطه‌های فیض را اهل بیت نبوّه(ع) معرفی کردند؛ چنانچه رسول اکرم(ص) فرمودند:
«ائمّه از فرزندان امام حسین(ع) هستند، پس آن کس که از آنها اطاعت کند، همانا از خداوند اطاعت کرده است و هرکس از آنها نافرمانی کند، در واقع خداوند را نافرمانی کرده است. آنان عروة‌الوثقی، وسیلة تقرّب به سوی خداوند متعال هستند.»بزرگترین نعمت، مساکن برکت الله
استاد سروستانی، وجود مقدّس حضرات معصومان را بزرگترین نعمات خداوند معرفی کردند که خودشان فرمودند: «ما نعیمی هستیم که خداوند در قیامت درباره‌اش بازخواست می‌کند.» ایشان افزودند:
با اعراض از ولایت انسان کامل، دیگر فرزندان آدمی، روی نیک‌بختی و سعادت را ندیده و نخواهند دید مگر آنکه قبل از ظهور کبرای حضرت ولیّ عصر(عج)، جملگی با ایشان تجدید عهد کرده و با میل و رغبت در قلعة امن پر برکت  ایشان  وارد شوند و از نعمت وجودش، به تمامی برخوردار گردند.

گزارش: پ.میعاد
نظر
افزدون جدیدجستجو
نوشتن نظر
نام:
Website:
عنوان
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
Security Image
Please input the anti-spam code that you can read in the image.

Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved.

 
< بعد   قبل >

 

مستور

آخرین نظرات

فروشگاه اینترنتی

 

همسايه‌ها


  سبز آبی

زندگی زناشویی شترمرغی
 شتر مرغ در ۲ – ۴ سالگی از نظر جنسی به بلوغ می رسد . تولید مثل در شتر مرغ ها وابسته به نور است و با افزایش طول روز فصل تولید مثل آغاز می شود. اندازه ی بیضه های شتر مرغ در طول فصل تولید مثل ممکن است تا ۴ برابر افزایش یابد . پرنده های نر در خارج از فصل تولید مثل اسپرم تولید نمی کنند و تولید اسپرم که تحت کنترل هورمون FSH می باشد در این فصل اتفاق می افتد .
ادامه مطلب...