• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست arrow معرفي كتاب arrow ماجراجویی‌های جهانی آمریکا
ماجراجویی‌های جهانی آمریکا چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
بدعالی 
13 مرداد 1396 ساعت 05:00

کتاب ماجراجویی‌های جهانی آمریکا از جنگ جهانی دوم تا تهاجم به عراق، پنج بخش دارد که بر اساس سیرِ تاریخیِ مداخلات آمریکا تدوین شده‌اند.

دولت‌مردان آمریکایی از بدو تولد این کشور جنایات متعدد ضدبشری مرتکب شده‌اند. قتل‌عام فجیع سرخ‌پوست‌ها آغازی بود بر شکل‌گیری دولتی تروریستی که هیچ حدومرزی بر جنایات خود نمی‌شناسد. بخش مهمی از کشتارها، ترورها و قتل‌عام‌های آمریکایی، پس از جنگ جهانی دوم رخ داده است. جالب اینکه همۀ جنایت‌های آمریکا همواره با توجیه‌هایی ایدئولوژیک، اخلاقی و دمکراتیک به‌ پیش می‌رفته است. کتاب حاضر مروری دقیق و مستند بر جنایات آمریکا در دوران پس از جنگ جهانی دوم است که شیوه‌های مداخلۀ آمریکا در کشورها و تعداد کشته‌های هر مداخله را بیان می‌کند.

کتاب ماجراجویی‌های جهانی آمریکا از جنگ جهانی دوم تا تهاجم به عراق، پنج بخش دارد که بر اساس سیرِ تاریخیِ مداخلات آمریکا تدوین شده‌اند. این بخش‌ها از جنگ جهانی دوم شروع شده و از مداخلات افراط‌گرایانۀ جانسون و کندی عبور می‌کند تا به دوران جنگ‌ سرد برسد. مهم‌ترین مقطع پس از جنگ سرد، حادثۀ ۱۱سپتامبر و آغاز دوران جدیدِ ماجراجویی‌های آمریکاست. از انواع مداخله‌های آمریکا، ۳۴ نمونه با استفاده از آمارهای دقیق و ترسیم آن‌ها در قالب جدول بررسی شده و در هر نمونه، روش‌های مداخله و میزان خسارات نیز بیان شده است تا اهداف پنهان آمریکا در پسِ ادعاهای فریبندۀ این کشور آشکار گردد. نویسنده واژۀ «مداخله» را دارای مفهومی رقیق‌تر از جنگ دانسته و کوشیده است تنها به مداخله‌های آمریکا بپردازد. بدین منظور، ابتدا از سال‌های اولیۀ جنگ سرد (۱۹۴۵تا۱۹۶۰) ۶ مداخله را بررسی می‌کند، ازجمله دخالت آمریکا در ایران، گواتمالا و یونان. سپس ۱۴ نمونه از مداخله‌ها را بین سال‌های ۱۹۶۱تا۱۹۷۶ (دوران افراط‌گراییِ آمریکا) تبیین کرده و در نهایت ده نمونه را از دوران اخیر (حدوداً پس از انقلاب اسلامی) مثل افغانستان، نیکاراگوئه و هائیتی بررسی می‌نماید. نویسنده با جمع‌بندی تعداد انسان‌هایی که به‌دست آمریکا کشته شده‌اند، درمجموع به ۷میلیون نفر می‌رسد (ص۵۱). جمع‌بندی سالیوان بر روی ۷میلیون نفر کشته کمی محتاطانه به‌نظر می‌رسد؛ زیرا نوام چامسکی در کتاب تروریسم غرب عدد ۵۵میلیون کشته را بیان می‌دارد. سایت گلوبال ریسرچر نیز حدود ۲۰میلیون نفر را تنها برای مقطع پس از جنگ جهانی دوم ذکر می‌کند.

سالیوان، نویسندۀ این کتاب، استاد تاریخ و سیاست در دانشگاه درکسل آمریکاست. وی در موضوع کنترل تسلیحات و عدم اشاعۀ هسته‌ای، مقالات متعددی نوشته است. ادعای اصلیِ نویسنده آن است که هدف اساسی ایالات متحده پس از جنگ جهانی دوم، نشاندن آمریکا به‌جای قدرت‌های امپریالیستی پیش از جنگ جهانی دوم (انگلیس، فرانسه، آلمان و ژاپن) بوده است. ترور، کودتا، اشغال، قتل‌عام، گذاشتن مهره‌های مؤثر و تحریم، ازجمله روش‌های آمریکا برای مداخله‌گری است؛ اما هدف تنها یک چیز بوده است: تحقق سرمایه‌داری و سردمداری اقتصاد جهانی توسط آمریکا. بنابراین هدف آشکارا اقتصادی است و نیازمند امن‌سازی فضای جهانی، نه برای تحقق سرمایه‌داری، بلکه برای بسط سرمایه‌داری آمریکایی بوده است. در این میان، بهانه‌های ایدئولوژیکِ مقابله با کمونیسم یا بهانۀ اخلاقیِ ترویج دمکراسی و مقابله با سلاح‌های کشتار جمعی یا مبارزه با مواد مخدر و... همگی پوششی برای اهداف آمریکا بوده‌اند.

کتاب «ماجراجویی های جهانی آمریکا» قرار است به جنایات آمریکا در بازه زمانی تقریباً ۶۰ ساله از جنگ جهانی دوم تا تهاجم به عراق بپردازد و امید است این کتاب نه تنها فهمی تحلیلی از مداخلات خارجی آمریکا، بلکه چهارچوبی را برای تفسیر ماجراجویی های احتمالی آمریکا در سایر مناطق در آینده ارائه دهد.

نویسنده، ماجراجویی های آمریکا در جهان را از زوایا و ابعاد مختلفی چون اهداف استراتژیک و اقتصادی مداخله آمریکا در کشورهای هدف، روش های به کار رفته در مداخلات اعم از کودتا، اشغال، ترور و قتل عام، شخصیت ها و مهره های مؤثر در مداخلات، میزان تلفات و خسارات سیاسی و اقتصادی ناشی از مداخلات با بهره گیری از جدول بندی و مقایسه آماری بررسی کرده است تا خواننده را در نهایت به نظریه اصلی تحقیق خود رهنمون دارد.

کتاب مذکور که با ترجمه خانم ستوده زیبا کلام در گروه غرب شناسی پژوهشگاه سامان یافته است؛ با مقدمه ای از ناظر علمی این کتاب، آقای دکتر احمد صادقی آغاز شده و دارای پنج بخش به شرح زیر است:
بخش اول: سال های آغازین / پذیرش نقشی نوین
بخش دوم: سال های افراط گرایی
بخش سوم: تغییر مسیر چهار ساله
بخش چهارم: گذار به دوران پس از جنگ سرد
بخش پنجم: حمله های ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ و آغاز دوران جدید

ناشر کتاب : سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی

منبع:
یادداشت از حسن حاجی محمدی؛ با تلخیص از کتابستان
سایت پاتوق کتاب فردا

نظر
افزدون جدیدجستجو
نوشتن نظر
نام:
Website:
عنوان
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
Security Image
Please input the anti-spam code that you can read in the image.

Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved.

 
< بعد   قبل >

 

مستور

آخرین نظرات

فروشگاه اینترنتی

 

همسايه‌ها


  سبز آبی

زندگی زناشویی شترمرغی
 شتر مرغ در ۲ – ۴ سالگی از نظر جنسی به بلوغ می رسد . تولید مثل در شتر مرغ ها وابسته به نور است و با افزایش طول روز فصل تولید مثل آغاز می شود. اندازه ی بیضه های شتر مرغ در طول فصل تولید مثل ممکن است تا ۴ برابر افزایش یابد . پرنده های نر در خارج از فصل تولید مثل اسپرم تولید نمی کنند و تولید اسپرم که تحت کنترل هورمون FSH می باشد در این فصل اتفاق می افتد .
ادامه مطلب...