• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست
جهان در بحران: زندگی در دنیای خسته چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
بدعالی 
09 مرداد 1396 ساعت 05:00
 قرن‌ها شاهد عبور دسته‌هاي عظيم «ماهي روغن» در سواحل ناهموار نيوزيلند بوديم، اما در سال 1992 بود كه صيد گستردة اين نوع ماهي، به شدت از تعداد آن‌ها كاست و به مشكلات بي‌شماري براي ساكنان اين مناطق دامن زد. هزاران نفر شغل خود را از دست دادند و مجدداً مبالغ عظيمي صرف اشتغال‌زايي در اين منطقه شد.
سال گذشته، يك ماهوارة هواشناسي، تودة عظيم گرد و غباري را برفراز آفريقا شناسايي نمود كه گستردگي آن حدود پنج‌هزار مايل بود. اصولاً قطع درختان در شمال آفريقا و نابودي جنگل‌ها، يكي از دلايل تشكيل چنين توده‌هايي است كه از اين نواحي برمي‌خيزد و با عبور از اقيانوس اطلس، در نواحي ساحلي ايالات متحده فرود مي‌آيد و البته مشكلات متعددي را براي آمريكاييان به همراه دارد كه معمول‌ترين آن، گسترش مشكلات تنفسي در بين ساكنان اين نواحي است.


اگرچه بين اين پديده‌ها يعني كاهش ميزان ماهي‌ها و شكل‌گيري توده‌هاي گرد و غبار هيچ ارتباطي وجود ندارد، اما همراهي مواردي از اين دست در مناطق مختلف، پيامدهاي گسترده‌اي بر اكوسيستم داشته كه حداقل ميزان اين‌گونه پيامدها در پنجاه سال اخير، در طول تاريخ حيات بشر بي‌سابقه بوده است. افزايش نياز آدمي به آب، سوخت، غذا، الوار، الياف و غيره، همه و همه بخشي از گسترش اقتصاد جهاني است كه به مشكلات متعددي در عرصة محيط زيست دامن زده است. اگرچه نتايج كوتاه مدت چنين توسعة اقتصادي‌اي، افزايش منافع كوتاه مدت بشر، كاهش گرسنگي و افزايش ثروت بوده است، امّا از سويي ديگر، با نابودي گسترده تنوع حيات در عرصة گيتي همراه شده است.
كريستن سمپر، مدير مؤسسة موزة ملي تاريخ آمريكا، در اين باره مي‌گويد: «امروزه گزارش‌هاي متعددي بيان‌گر نابودي محيط‌زيست است و اين براي نخستين بار است كه مي‌توانيم بر پاية اين گزارش‌ها، به رابطة رفاه بشري و شرايط اكوسيستم موجود پي ببريم.»

طبق نظر وي، خشك شدن نواحي شمال آفريقا و شكل‌گيري چنين توده‌هايي و نيز خالي شدن آب‌هاي ساحلي نيوزيلند از ماهي‌هاي بومي اين منطقه، تنها دو نمونه از موارد بي‌شماري است كه بيان‌گر نابودي شصت درصدي اكوسيستم‌هاي سراسر جهان است. امروزه از جمله اكوسيستم‌هايي كه مي‌توان گسترة نابودي‌اش را با رفاه بشري مرتبط دانست، در اين موارد خلاصه مي‌شود:

زمين: از سال 1945 به بعد، شاهد تبديل زمين‌هاي باير به زمين‌هاي كشاورزي بوده‌ايم، به طوري كه روز به روز از حجم اين‌گونه زمين‌ها كاسته مي‌شود. امروزه حدود يك چهارم سطح زمين را زمين زراعي فراگرفته است.
صخره‌هاي مرجاني: حدود 20% صخره‌هاي مرجاني زمين به طور كامل نابود شده است و حدود 20% ديگر، در دهه‌هاي گذشته در معرض نابودي قرار گرفته‌اند.
رودخانه‌ها و درياچه‌ها: به رغم اين واقعيت كه ميزان آب پشت سدها از سال 1960 تاكنون چهار برابر شده، اما استفاده از اين آب‌ها در عرصة كشاورزي، به همين ميزان افزوده شده است.

مناطق ساحلي: استفادة فزاينده كشاورزان از كودهاي نيتروژني از سال 1905، مجاري آب‌ها و اكوسيستم سواحل را در سراسر زمين آلوده ساخته است. به علاوه، حدود 35% باتلاق‌ها در آمريكا، در راستاي تصفية آب، با خاك يكسان شده‌اند.

اقيانو‌س‌ها: افزايش فزايندة صيد ماهي در اقيانوس‌ها سبب شده است كه ميزان ذخيرة ماهي‌هاي جهان در مقايسه با پيش از آغاز ماهي‌گيري صنعتي به‌طور متوسط بين 90 تا 99 درصد كاهش يابد.
تنها در مورد همين صيد ماهي، براي نخستين بار، توندي آگاردي، مدير گروه سياست‌گذاري طرح‌هاي ساحلي آمريكا مي‌گويد: «همواره تصورمان برآن بود كه صيد فزايندة ماهي و كم شدن ميزان آن‌ها، پس از چندي قابل جبران است، اما واقعيت آن است كه در بسياري از موارد، به واسطة وجود برخي مسائل ديگر همچون آلودگي، تخريب زيستگاه‌ها و تغييرات جوّي، ديگر چنين بازگشتي امكان‌پذير نيست.»

به عنوان نمونه، نابودي مرجان‌ها غالباً به واسطة تغيير شرايط آب‌هاي ساحلي است كه به مرور زمان آلوده شده‌اند. تخريب باتلاق‌ها كه به مثابة فيلترهاي زيستي عمل مي‌كنند و آلودگي‌هاي آب‌هاي سواحل را تصفيه مي‌كنند، نتيجة گسترش شهرسازي بوده است. مضاف بر آن‌كه در دهه‌هاي اخير، برميزان اسكان در سواحل نيز روز به روز افزوده شده است و همين موضوع نيز با مشكلاتي براي اكوسيستم‌هاي سواحل همراه بوده است. تنها افزايش ميزان جلبك‌ها در برخي مناطق، صرفاً به واسطة صيد فزايندة ماهي‌هايي بوده است كه غذاي اصلي‌شان جلبك است.

پي‌نوشت‌ها:
منبع: Christian Science Monitor 
به نقل از: سياحت غرب، ش 23، خرداد 1384.
1. « Mark Clayton » روزنامه‌نگار آمريكايي عضو هيأت تحريرية نشرية
«Christian Science Monitor»

مارک کلیتون


نظر
افزدون جدیدجستجو
نوشتن نظر
نام:
Website:
عنوان
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
Security Image
Please input the anti-spam code that you can read in the image.

Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved.

 
< بعد   قبل >

 

مستور

آخرین نظرات

فروشگاه اینترنتی

 

همسايه‌ها


  

خبر خوانسبز آبی

زندگی زناشویی شترمرغی
 شتر مرغ در ۲ – ۴ سالگی از نظر جنسی به بلوغ می رسد . تولید مثل در شتر مرغ ها وابسته به نور است و با افزایش طول روز فصل تولید مثل آغاز می شود. اندازه ی بیضه های شتر مرغ در طول فصل تولید مثل ممکن است تا ۴ برابر افزایش یابد . پرنده های نر در خارج از فصل تولید مثل اسپرم تولید نمی کنند و تولید اسپرم که تحت کنترل هورمون FSH می باشد در این فصل اتفاق می افتد .
ادامه مطلب...