• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست
جهان در بحران: بحران در پزشکی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
بدعالی 
30 مرداد 1396 ساعت 05:00
پزشکی مدرن علاوه بر دستاوردهایی که همراه داشته، حامل آسیب‌ها و عوارض سنگینی نیز بوده است. دور شدن پزشکی جدید از درمان‌های طبیعی و گیاهی و محور قرار دادن درمان‌های شیمیایی و صناعی، عامل اصلی بروز این آسیب‌ها و عوارض به شمار می‌رود. امروز بیماری‌های یاتروژنیک یا «پزشک‌زاد» خود، حجم عظیمی از بیماری‌های مبتلا به مردم را تشکیل می‌دهد. مقالة زیر به بررسی ابعاد این موضوع پرداخته است.


روی شوراتز، عضو انجمن پزشکی آمریکا می‌گوید:
ما باید مردم را نسبت به بی‌ثباتی و عدم قطعیت پزشکی جدید آگاه نماییم. در پناه چنین پزشکی‌ای است که بسیاری از مردم نه تنها درمان نمی‌شوند، بلکه در مواردی با مشکلاتی نیز روبرو می‌شوند. این یک واقعیت است که پزشکی امروز، بر پایة آزمایش و خطا بنیان نهاده شده است.
امروزه، بیماری «پزشک‌زاد»2 و یا به عبارتی دیگر بیماریی‌ که محصول پزشکی مدرن است، به مثابة خطری برای سلامت مردم کشورهای مختلف شناخته می‌شود. هم اینک در پایگاه اطلاعاتی «مدلاین» آمریکا، هفت هزار مقاله، گزارش و پژوهش علمی که از سال 1966 به بعد نوشته شده است، نگهداری می‌شود که بیانگر آن است که تعداد قابل توجهی از بیماران با مشکلاتی که محصول معالجات و یا تأثیرات نامطلوب داروها می‌باشد، مواجه شده‌اند. واقعیت آن است که این تأثیرات زیان‌آور و حتی مرگ‌بار با هر جنبه‌ای از پزشکی نوین، از داروها گرفته تا تشخیص، درمان و اَعمال جراحی، ملازم و همراه شده است.

فشار اقتصادی
مشکلات و نابسامانی‌های حاصله از درمان‌های پزشکی جدید با خلق فشارهای اقتصادی جدّیی‌ همراه شده است. به عنوان نمونه، بر طبق آمار ارائه شده در آمریکا تنها در سال 1995 بالغ بر 76 میلیارد دلار بر اقتصاد این کشور، فشار اقتصادی حاصل از این پدیده تحمیل شده است که این رقم تقریباً دو برابر هزینة درمان دیابت در آمریکا و همسان هزینه‌های مصروف شده برای درمان بیماران قلبی و عروق است.
به‌طور کلی، بیماری‌های پزشک‌زاد می‌تواند محصول عواملی از جمله اشتباهات در تجویز و یا استفاده از داروهای نامناسب، سوانح ناخواسته، استفادة نامناسب از شیوه‌های تشخیص و درمان، آسیب‌ها و پیامدهای جانبی، بالقوه و ذاتی پزشکی مدرن، اَعمال جراحی و مواردی از این دست باشد.

محیط بیمارستان‌ها
محیط بیمارستان‌ها منشأ خطرات فراوانی محسوب می‌شود. مطالعات انجام شده در دانشکدة پزشکی‌ هاروارد، حکایت از آن دارد که 36 درصد بیمارانی که در بیمارستان‌ها پذیرش می‌شوند، با آسیب‌های حاصل از بیماری‌های پزشک‌زاد روبه‌رو می‌شوند که این مسئله در مورد 25 درصد این جمعیت با عوارض جدی و حتی مرگ‌بار همراه است. به علاوه، آمارها بیانگر آن است که بیش از نیمی از این پدیده، محصول استفاده از داروهای جدید است. نتیجة یکی از بررسی‌های به عمل آمده در یکی از بیمارستان‌های آموزشی بر روی ایست‌های قلبی حکایت از آن دارد که 64 درصد این‌گونه ایست‌ها، قابل پیش‌گیری بوده که استفادة نامناسب از داروها علت اصلی آنها محسوب می‌شود. علاوه بر اختلالاتی از این دست، محیط خود بیمارستان‌ها هم به عفونت‌ها و سرایت بیماری‌های خطرناک از جمله ابتلای به بیماری‌هایی که حاصل عملکرد میکرو ارگانیسم‌های نادر و یا مقاوم در برابر داروها هستند و از این‌رو درمان آنها نیز غالباً با مشکلاتی جدی همراه است، دامن می‌زنند.

آمارها بیانگر آن است که 15 درصد فعالیت بیمارستان‌ها معطوف به درمان آثار جانبی داروها شده است. واقعیت آن است که هر نوع دارویی ولو داروهای مرسومی که حتی بدون تجویز پزشک می‌توان به راحتی آنها را از داروخانه‌ها تهیه نمود، با آثاری جانبی همراهند. این تأثیرات عمدتاً شامل کهیر، حالت تهوع، سردرد، سرگیجه، خواب‌آلودگی، اسهال و خونریزی معده است که شمار قابل توجهی از استفاده‌کنندگان را به خود مبتلا می‌سازد؛ اما جدای از این موارد، حساسیت‌ها و پیامدهای شدیدتری که می‌تواند جدی‌تر و وخیم‌تر برشمرده شوند، شامل افسردگی روحی، ضربان نامنظم قلب، گلو درد، برونشیت، نقص و اختلال سیستم ایمنی بدن، اختلالات شدید خونی همچون: کم‌خونی، مسمومیت‌زایی و آسیب به کبد و کلیه و ... است.

به رغم آشکار بودن این گونه تأثیرات نامطلوبِ دارویی، دکتر «دیوید کسلر» رئیس سازمان غذا و داروی آمریکا بر این باور است که تنها یک درصد این‌گونه حساسیت‌های شدید دارویی در این کشور به مراکز پزشکی گزارش داده می‌شود.
این معضل، زمانی جدی‌تر می‌گردد که امروزه شاهد آن هستیم که شمار زیادی از مردم در معرض این‌گونه شیوه‌های درمانی قرار گرفته و ناخواسته تأثیرات جانبی و ملازم آن‌را تجربه می‌نمایند. نشریة پزشکی «نیوانگلند» به عنوان نمونه می‌نویسد: «استفادة گسترده از داروهای ضدالتهابِ غیراستروئیدی [مانند دیکلوفناک و پروفن] همه ساله در آمریکا با 3300 مورد مرگ و 41000 بستری شدن در بیمارستان‌ها همراه می‌گردد.»

داروهای سمّی
بسیاری از داروها با آثار جانبیی همراهند که خود برای به وجود آوردن یک بیماری ثانوی کفایت می‌کنند که نمونه آن بیماری «پارکینسون» است. این بیماری در واقع محصول تأثیرات جانبی داروهای ضد روان‌پریشی و یا داروهای ضد افسردگی است. برطبق یکی از مطالعات انجام شده توسط دانشکدة پزشکی «هاروارد» داروهایی از این دست در 37 درصد بیماران مسن که تحت درمان قرار گرفته‌اند، عامل اصلی ابتلای آنها به بیماری پارکینسون است. به عنوان نمونه داروی «ال ـ دوپا»3 که برای درمان این بیماران مورد استفاده قرار می‌گیرد، با تأثیرات شدید جانبیی‌ همراه است که کنترل این تأثیرات خود مستلزم استفاده از داروهای دیگر است. از موارد دیگر می‌توان به بیماری عروقی «کلاژن» که محصول استفاده از داروهای ضد فشار خون است و یا به «نشانگان کاشینگ»4 که محصول استفادة طولانی مدت از «کورتیک استروئید»5 است، اشاره نمود.

نشریة پزشکی نیوانگلند نیز تاکنون نتیجة مطالعات متعددی را منتشر نموده که شیمی درمانی را با ظهور غدد بدخیم سرطانی جدیدی مرتبط می‌سازد. همچنین بررسی‌ها بیانگر آن است که استفاده از بسیاری از داروها در دوران حاملگی، جدا از ایجاد نقص‌هایی در جنین یا نوزاد، با عوارض و پیامدهایی در دوران کودکی و حتی بزرگسالی همراه است. متأسفانه از آنجا که بسیاری از زنان، خود مشتاقانه به استقبال داروها می‌روند، آثار آنها کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد که نمونة بارز آنرا می‌توان به گسترش اسف‌انگیز اختلالات در زاد و ولد کودکان در اروپا، در نتیجة استفاده از «ثالیدومید»6 و یا بروز سرطان در کودکان و یا مادرانی که در دوران بارداری خود از داروی «دایت هیلیتل بسترل»7 استفاده کرده‌اند، اشاره کرد.

غیر از این موارد، استفادة بیش از حد از آنتی‌بیوتیک‌ها به خلق نژادهایی مقاوم در میکروارگانیسم‌ها انجامیده است که پیشتر در برابر این نوع داروها آسیب‌پذیر بوده‌اند. البته تاکنون نیز نگرانی‌هایی جدی در قبال بروز بیماری‌هایی شایع که در برابر داروهای موجود مقاوم هستند، ابراز شده است که نمونه‌ای از آن ظهور میکروارگانیسم «تیوبرکلوسیس»8 است که در برابر همة داروهای موجود مقاوم است.

اعمال جراحی غیرضروری
بررسی‌ها و پژوهش‌های به عمل آمده، بیانگر آن است که هم‌اکنون استفادة نامناسب و یا به‌کارگیری بیش از حد اعمال جراحی و نیز استفادة مستمر از شیوه‌های جراحی‌ موسوم، خود به یک معضل جدی تبدیل شده است. یکی از کمیته‌های فرعی کنگرة آمریکا به دنبال یکی از بررسی‌های خود اعلام نمود که در این کشور تنها در عرض یک سال، تقریباً دو میلیون عمل جراحی غیرضروری صورت می‌پذیرد که این میزان اعمال جراحی با 12 هزار مرگ و به هدر رفتن 10 میلیارد دلار همراه بوده است.

تکنولوژی‌های زیان‌آور
اتکا و وابستگی به تکنولوژی‌های پیشرفته هم در مرحلة تشخیص و هم در مرحلة درمان، به عنوان یکی از منابع آسیب‌های موجود محسوب می‌شود که مبین قصور و خطاهای موجود در این‌گونه ابزار و ماشین‌های جدید و یا استفادة نادرست از تکنولوژی است. به عنوان مثال، بررسی‌ها حکایت از آن دارد که 26 درصد بیماری‌های پزشک‌زاد در بخش‌های مراقبت ویژه، با نقص در تجهیزات به کار گرفته شده، مرتبط است.

مراقبت‌های بهداشتی غیرقابل اطمینان
علاوه بر موارد یاد شده، مراقبت‌های بهداشتی، کمتر برپایة شواهد و مدارک علمی اعمال می‌گردد. سردبیر نشریة «برتیش مدیکال» طی مطلبی، افشا نمود که تنها 15 درصد معالجات پزشکی مبنای علمی دارند و از همین‌رو است که بیماران همواره با آسیب‌های جدی، دست به گریبان هستند. نمونة بارز این مطلب را می‌توان به استفادة رایج از تشعشات پزشکی در سال‌های پیش با هدف بزرگ‌تر کردن غدة «تیموس» در دوران نوزادی اشاره کرد که هم‌اکنون مشخص شده اندازة این غده که پیشتر اندازه‌ای غیرطبیعی خوانده می‌شد، کاملاً طبیعی است و تنها نتیجة استفاده از این پرتوها چیزی جز بروز سرطان در دوران بزرگسالی این افراد نیست.

عرضه و تبلیغ داروهای سمّی
توسل به شیوه‌های بازاریابی برای عرضة محصولات و فرآورده‌های دارویی، به فشاری جدی به پزشکان برای استفاده از این‌گونه فرآورده‌های جدید تبدیل شده است. نشریة پزشکی «هاسپیتال پرکتیس» در مطلبی بدین نکته اشاره نموده که رقابت شرکت‌های دارویی، به ترویج و هجوم شدید اطلاعاتی که مبلّغ استفاده از داروهای جدید توسط پزشکان می‌باشد، تبدیل شده است. در واقع، توسل به این گونه بازاریابی‌هاست که می‌تواند اطلاعات علمی مبین آسیب‌های این داروها را که عموم مردم هم از کم و کیف آنها اطلاعاتی ندارند، به تضعیف کشاند. اگرچه ممکن است که نهایتاً برخی از این داروها از صحنه خارج شوند، اما به هرحال، خطراتی جدّی‌ را در طول رواج خود بر جامعه تحمیل نموده‌اند. به عنوان مثال «بنوکسا پروفن»9 که به عنوان یک داروی ضدالتهاب غیراستروئیدی شناخته می‌شود، در سال 1982 برای نخستین بار به بازار عرضه شد و شدیداً مورد تبلیغ و خرید و فروش قرار گرفت و بالاخره پس از بروز موارد زیادی از مسمومیت‌های مرگ‌بار کبدی در بریتانیا بود که بالاخره این دارو از صحنه خارج شد. و یا در مورد «زومپیراک سدیم»10 که اگرچه با عنوان دارویی مسکن، به شدت به بازار سرازیر شد، اما پس از یک سال و پس از ارائة گزارش‌های متعددی مبنی بر ابتلای مصرف‌کنندگان به عارضة «آنافلاکسیس»11 از بازار جمع‌آوری شد. در مورد دو داروی قلبی «فلسایناید»12 و «انسایناید»13 که در حجمی عظیم و با توسل به این ادعا که به کنترل ضربان قلب کمک می‌کند، پس از سال‌ها مصرف توسط بیماران، پژوهش‌ها نشان داد که این دارو با بی‌نظمی‌هایی مهلک همراه بوده تا آنجا که درصد مرگ و میر کسانی‌که از این داروها در درمان خود استفاده نمودند، 5/2 برابر کسانی بود که صرفاً از دارونماها برای درمان آنها استفاده شده بود.

از سوی دیگر کشورهای در حال توسعه که از ابزار نظارتی کمتر و ضعیف‌تری برخوردارند، با مشکلات و معضلاتی خاص که محصول بازاریابی غیرمنطقی شرکت‌های چند ملیتی و شرکت‌های دارویی داخلی است، مواجه هستند.  مطابق نظر دکتر «لی» و همکارانش، ادعاهای غیرمنطقی و نابجا مبنی بر کارآیی و سلامت این گونه داروها، نه تنها ادامه یافتند، بلکه هم‌اینک بر حجم آنها نیز افزوده شده است. گذشته از عوارض جانبی این داروها، هزینة سنگین آنها به عنوان خطری جدّی برای اقتصاد اینگونه کشورها محسوب می‌گردد.

نیاز مبرم دانش جدید
پزشکان و بیماران هم اینک خطرات پزشکی جدید را به استناد ضرورت روی آوردن به آن، پذیرفته‌اند که این مسأله در مورد خطاهای پزشکی نیز صادق است. مطالعات و پژوهش‌های به عمل آمده، حکایت از آن دارد که این گونه خطاها به حدّی است که دیگر به عنوان بخش اجتناب‌ناپذیر پزشکی جدید پذیرفته شده‌اند تا آنجا که با عنوان «خطاپذیری ضروری» شناخته می‌شوند؛ اما حقیقت آن است که پذیرش اسفناک بیماری یا خطای پزشکی به عنوان پیامد درمان، بیانگر انحرافی از مهم‌ترین اصل اخلاقیات پزشکی یعنی «درمان با آسیب همراه نباشد» است. گنجینة اطلاعاتِ مستند و جمع‌آوری شده در مورد ماهیت واقعی و دامنه خطراتی که ملازم پزشکی جدید است، این نکته را آشکار ساخته که نارسایی‌های اساسی موجود در این رویکرد پزشکی و این دانش جدید، به حدّی است که بایستی بی‌درنگ و به نحوی جدّی و مؤثر در مقابل آن اقدام نمود.


پی‌نوشت‌ها:
٭ سیاحت غرب، ش 6، ص 82؛ به نقل از سایت:
www.maharishi-india.org
1. Barry M.Charles.
2. Iatrogenic.
3. L-dopa.
4. Cushing’s syndrome.
5. Cortico-steroid.
6. thalidomide.
7. diethy lstibestrol.
8. tuberculosis.
9. benoxaprofen.
10. Zompirac sodium.
11. anaphulaxis.
12. Flecainide.
13. encainide.

باری ام. چارلز

نظر
افزدون جدیدجستجو
نوشتن نظر
نام:
Website:
عنوان
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
Security Image
Please input the anti-spam code that you can read in the image.

Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved.

 
< بعد   قبل >

 

مستور

آخرین نظرات

فروشگاه اینترنتی

 

همسايه‌ها


  

خبر خوانسبز آبی

زندگی زناشویی شترمرغی
 شتر مرغ در ۲ – ۴ سالگی از نظر جنسی به بلوغ می رسد . تولید مثل در شتر مرغ ها وابسته به نور است و با افزایش طول روز فصل تولید مثل آغاز می شود. اندازه ی بیضه های شتر مرغ در طول فصل تولید مثل ممکن است تا ۴ برابر افزایش یابد . پرنده های نر در خارج از فصل تولید مثل اسپرم تولید نمی کنند و تولید اسپرم که تحت کنترل هورمون FSH می باشد در این فصل اتفاق می افتد .
ادامه مطلب...