• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست arrow سبزآبی arrow سوسک‌های قرآن خوان
سوسک‌های قرآن خوان چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
بدعالی 
29 شهریور 1396 ساعت 05:00
حشرات کامل olivieri P. که نام محلّی آن در ایران «قرآن خوانک» است، در حدود 30 تا 40 میلی متر طول دارند و پهنای بدن آن در عریض ترین قسمت تا 20 میلی متر می رسد . شاخک هایشان ده مفصلی است که در حشره نر 7 مفصل و در حشره ماده 5 مفصل به صورت ورقه ای (Lameli Form  ) در آمده است .


رنگ عمومی بدن این سوسک‌های زیبا، قهوه ای تیره یا سیاه است که توده هائی از پولک های صدفی رنگ روی آنها را پوشانیده است . این پولک ها به صورت نوار یا لکه ای سفید رنگ در سطح پشتی سر ، سینه و بالپوشها جلوه گر می گردد . بدین ترتیب که یک نوار سفید از لبه ی عقبی کلیپئوس و کناره های داخلی چشم های مرکب شروع می شود و از دو طرف ، هر یک از نیمه های صفحه پشت سینه ی اول را به دو قسمت می کند .

از نظر زندگی، کرمهای سفید ریشه اغلب دوره لاروی 2 تا 3 ساله دارند . حشرات کامل معمولا درماه های آخر بهارو اوایل تابستان مشاهده می شوند. همگی شب پروازند و اکثرا ( بخصوص افراد نر ) در اطراف تله های نوری و چراغ جمع می شوند . حشرات نر قادر به تولید صدا هستند .

این سوسک‌ها در هنگام روز روی تنه درختان و یا در زیر کلوخه ها استراحت می کنند . به صورت حشرات کامل مختصری از برگ درختان می خورند و لکه های خورده شده در روی پهنک برگ ایجاد می کنند. حشرات کامل تخم های خود را پس از جفت گیری به تعداد 20-70 عدد به طور مجتمع در سطح زمین و بیشتر در شکاف ها و ترک های خاک قرار می دهند
دوره ی جنینی 2 تا 3 هفته است و لاروها پس از خروج وارد خاک می شوند و شروع به تغذیه از ریشه گیاهان مختلف می کنند در سنین اول که جثه کوچک تری دارند ، اغلب نزدیک به سطح خاک زندگی می کنند و از ریشه گندمیان نیز می خورند ، ولی در سنین بالا اغلب روی ریشه های ضخیم و غده ای گیاهان، از جمله ریشه درختان جمع می شوند و به شدت از آنها می خورند.

گاهی تعداد 40 تا 50 عدد لارو روی ریشه یک درخت دیده می شود .

لاروها از پوست و حتی از قسمتهای سطحی چوب تغذیه می کنند و بدین ترتیب جریان شیره ی نباتی را قطع می کنند.

لاروها در داخل خاک به تناسب تغییرات درجه حرارت فصلی تغییر محل می دهند . در ماههای گرم سال در نزدیکی های سطح خاک فعالیت می کنند و در زمستان به اعماق خاک فرو می روند .

در برخی مناطق ایران نام محلّی این جانور را «قرآن خوانک» می گویند و معتقدند که باعث رسیدن به موقع زردآلو می‌شود. دیده شده است که وقتی به این سوسک‌ها نزدیک می شویم صدای جیغ مانندی از خودشان بروز می‌دهند و با تمام سرعتی که می‌توانند (که خیلی هم کم است!) دور می‌شوند.

سایت  گیاه پزشکی سبزین گستر

نظر
افزدون جدیدجستجو
نوشتن نظر
نام:
Website:
عنوان
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
Security Image
Please input the anti-spam code that you can read in the image.

Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved.

 
< بعد   قبل >

 

مستور

آخرین نظرات

فروشگاه اینترنتی

 

همسايه‌ها


  سبز آبی

زندگی زناشویی شترمرغی
 شتر مرغ در ۲ – ۴ سالگی از نظر جنسی به بلوغ می رسد . تولید مثل در شتر مرغ ها وابسته به نور است و با افزایش طول روز فصل تولید مثل آغاز می شود. اندازه ی بیضه های شتر مرغ در طول فصل تولید مثل ممکن است تا ۴ برابر افزایش یابد . پرنده های نر در خارج از فصل تولید مثل اسپرم تولید نمی کنند و تولید اسپرم که تحت کنترل هورمون FSH می باشد در این فصل اتفاق می افتد .
ادامه مطلب...