• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست arrow سبزآبی arrow کهکشان نامرئی
کهکشان نامرئی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
بدعالی 
12 مهر 1396 ساعت 05:00
 اخترشناسان موفق به رصد کهکشان کوتوله ای در فاصله ۱۰ میلیارد سال نوری شده اند که احتمال می رود به طور کامل از ماده تاریک ساخته شده باشند. این کهکشان با استفاده از تکنیکی به نام “همگرایی گرانشی” کشف شده است. تا کنون این حقیقت که تعداد معدودی کهکشان کوتوله در همسایگی زمین دیده شده اند در علم نجوم به شکل یک معما باقی مانده بود. با این همه مطالعه جدید می تواند این معما را پاسخ دهد، محققانMIT می گویند این کهکشانها از ماده تاریک اشباع شده اند.


ماده تاریک از این رو تاریک نامیده می شود که با نور واکنشی نشان نمی دهد و از این رو امکان مشاهده مستقیم آن وجود ندارد با این همه این ماده از جرم برخوردار بوده و ۸۵ درصد از جرم جهان را تشکیل می دهد و تاثیر این جرم قابل ردیابی است.

همگرایی گرانشی تکنیکی است که در آن جرمی که میان زمین و منبع نوری دوردستی قرار گرفته می تواند عملکردی مانند یک عدسی از خود نشان داده و نور ناشی از منبع دوردست را خمیده، بزرگنمایی و یا پراکنده سازد.با استفاده از مدلسازی های رایانه ای از چگونگی انحراف نور، می توان جرم کهکشان همگرا کننده و میزان توزیع جرمی آن را محاسبه کرد. محققان درMIT با استفاده از تلسکوپ کک در هاوایی به مطالعه پدیده همگرایی توسط کهکشانی به نام JVASB 1938+666 پرداخته و پس از مقایسه تصاویر به دست آمده از مدلسازی رایانه ای و تصاویر رصد شده موفق به کشف اختلافی شدند.

پدیده ای با جرمی ۲۰۰ میلیون برابر جرم خورشید در اطراف تصویری که دانشمندان با کمک تلسکوپ دیده بودند، مشاهده شد، با این همه منبع این جرم عظیم نامرئی است. بر اساس گزارش بی بی سی، محققان احتمال می دهند این جرم نامرئی همان کهکشان کوتوله باشد که از ماده تاریک اشباع شده اما به گفته آنها گفتن این موضوع بسیار دشوار است؛ زیرا هنوز تلسکوپها به اندازه ای قدرتمند نیستند که بتوانند کهکشانهای کم نوری را در این فاصله به خوبی ببینند.

سایت شگفتیها.
نظر
افزدون جدیدجستجو
نوشتن نظر
نام:
Website:
عنوان
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
Security Image
Please input the anti-spam code that you can read in the image.

Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved.

 
< بعد   قبل >

 

مستور

آخرین نظرات

فروشگاه اینترنتی

 

همسايه‌ها


  سبز آبی

زندگی زناشویی شترمرغی
 شتر مرغ در ۲ – ۴ سالگی از نظر جنسی به بلوغ می رسد . تولید مثل در شتر مرغ ها وابسته به نور است و با افزایش طول روز فصل تولید مثل آغاز می شود. اندازه ی بیضه های شتر مرغ در طول فصل تولید مثل ممکن است تا ۴ برابر افزایش یابد . پرنده های نر در خارج از فصل تولید مثل اسپرم تولید نمی کنند و تولید اسپرم که تحت کنترل هورمون FSH می باشد در این فصل اتفاق می افتد .
ادامه مطلب...