• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست arrow مقالات arrow ویژگی‌های یک شیعه حقیقی
ویژگی‌های یک شیعه حقیقی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
بدعالی 
31 مرداد 1396 ساعت 12:18
هر چند بسیاری از ما با مهر و محبّت خاندان رسول اکرم(ص) به دنیا آمده‌ایم و بزرگ شده‌ایم و به این خاطر خود را «شیعه» می‌نامیم، امّا حقیقت شیعه، چیزی ورای اعمال عادی روزمره‌ای است که ما انجام می‌دهیم. شیعه، صفت اصیلی است که به گروه خاصّی از دوستداران امیرمؤمنان علی(ع) و دیگر امامان، گفته می‌شود. صفتی که ویژگی‌های منحصر به فردی دارد. این اوصاف که در روایات و به زبان ساده بیان شده است، می‌تواند آزمونی از خودمان باشد که دریابیم آیا شیعه حقیقی هستیم یا خیر!


مؤمن، آشنا و تسلیم 12 امام
مشخّصاً نخستین ویژگی‌ بارز یک شیعه‌ی حقیقی، شناخت مولایانش و تسلیم بودن در برابر خواست آنهاست؛ چنانچه در روایات نیز آمده است: «بنده مؤمن‏ نیست تا خدا و رسولش و همه امام‌ها را و امام زمانش را بشناسد و در كارهایش به امام زمانش مراجعه كند و تسلیم او باشد، و سپس فرمودند: چگونه آخرى را بشناسد و او نسبت به اولى جاهل باشد.»(1)

شیعه، باید مطیع باشد
شیعه بودن اینگونه معنا می‌شود: «پیرو آستان اهل بیت(ع) بودن». چگونه می‌توان «پیرو» بود و «مطیع» نبود؟
امام باقر(ع) فرمودند: «هر مذهبى شما را به راهى نبرد؛ به خدا كه شیعة‏ ما نیست، جز آنكه خداى عز و جل را اطاعت كند.»(2)

شیعه= ایمان+ عمل همراه با خداترسی
امامان معصوم(ع)، بارها و بارها به شیعیان هشدار داده‌اند که نه محبّت تنها آنها را در قیامت نجات می‌دهد و نه عمل بسیاری که بدون محبّت اهل بیت(ع) باشد. در شیعه حقیقی محبّت اهل بیت(ع) و ایمان و باور به آنها همراه است با عمل صالح.
جابر می‌ گوید: امام باقر(ع) به من فرمودند:
«اى جابر! آیا كسى كه ادعاء تشیع میكند، او را بس است كه از محبت ما خانواده دم زند؟ به خدا شیعه ما نیست، جز آنكه از خدا پروا كند و او را اطاعت نماید، اى جابر! ایشان شناخته نشوند، جز با فروتنى و خشوع و امانت و بسیارى یاد خدا و روزه و نماز و نیكى بپدر و مادر و مراعات همسایگان فقیر و مستمند و قرضداران و یتیمان و راستى گفتار و تلاوت قرآن و بازداشتن زبان از مردم، جز از نیكى آنها، و آنها امانت نگهدار فامیل خویش باشند.:
جابر گوید عرض كردم: یا ابن رسول اللَّه! ما امروز كسى را داراى این صفات نمیشناسیم.
فرمودند: اى جابر! به راه‌هاى مختلف مرو، آیا براى مرد كافى است كه بگوید، من على را دوست دارم و از او پیروى میكنم، و با وجود این فعالیت دینى نكند؟! پس اگر بگوید: من رسول خدا(ص) را دوست دارم- رسول خدا(ص) كه بهتر از على(ع) است- سپس از رفتار او پیروى نكند و بسنتش عمل ننماید، محبتش بپیغمبر به او هیچ سودى ندهد، پس از خدا پروا كنید و براى آنچه نزد خداست عمل كنید، خدا با هیچكس خویشى ندارد، دوست ترین بندگان خداى عز و جل [و گرامی ترینشان نزد او] با تقواترین و مطیع ترین آنهاست.
اى جابر! به خدا جز با اطاعت به خداى تبارك و تعالى تقرب نمیتوان جست. و همراه ما برات آزادى از دوزخ نیست و هیچ كس بر خدا حجت ندارد، هر كه مطیع خدا باشد دوست ما و هر كه نافرمانى خدا كند دشمن ماست، ولایت ما جز با عمل كردن به ورع بدست نیاید.(3)

شیعه باید به فقرا رسیدگی کند
شیعه اگر اندکی هم شبیه محبوب و مولایش باشد، می‌بایست دستش پر بخشش و پردَهش باشد. سخاوتمند و کریم؛ ابو اسماعیل می‌گوید: به امام باقر(ع) عرض كردم: قربانت گردم، نزد ما شیعه بسیار است.
فرمودند: «آیا توانگر به فقیر توجه می‌كند، و آیا نیكوكار از بدكردار در میگذرد و با یك دیگر مواسات می‌كنند؟»
عرض كردم: نه.
فرمودند: «آنها شیعه نیستند. شیعه كسى است كه چنان كند.»(4)

شیعیان حلال خور و حلال زاده‌اند
شیعه، شیعه نمی‌شود، مگر آنکه از نطفه‌ای پاک زاده شود و از گوشتی رشد کند که حلال باشد. حرام‌خواری از آن جمله گناهانی است که نتیجه‌ای جز به بار آوردن «دشمن امام» ندارد.
امام باقر (ع) فرمودند: «به راستى سخت‏تر چیزى كه مردم در روز رستاخیز بدان گرفتارند این است كه صاحب خمس بر پاى ایستد و گوید: پروردگارا، خمس من.  و ما آن را براى شیعیان‏ خود گوارا و حلال كردیم تا حلال زاده باشند و تا نسل آنها پاك باشد.»(5)

شیعیان تنها و  بی‌ادّعاست
این حقیقتی است که همیشه طرفداران «حقّ» اندک هستند. حق‌تر از امیرمؤمنان علی(ع) کیست و تنهاتر از طرفداران ایشان؟
امام صادق(ع) فرمودند:
«همانا شیعه ما كسى است كه همچون سگان پارس نمی‌کنند و همانند كلاغ حرص نمی‌ورزند و نزد مردم به گدائى دست نمی یازد؛ اگر چه از گرسنگى بمیرد، [...] آنان را در گوشه و كنار زمین بجوى، آنان كسانى هستند كه زندگى سبكى دارند و خانه بدوش هستند كه اگر حاضر باشند شناخته نمى‏شوند و اگر از نظرها پنهان شوند كسى متوجّه آنان نمى‏گردد و اگر بیمار شوند عیادت نمى‏شوند و اگر خواستگارى كنند با آنان ازدواج نشود، و اگر وفات یابند بر جنازه آنان كسى حضور نیابد.
آنان كسانى‏اند كه در اموالشان با یك دیگر مواسات مى‏كنند و در آرامگاه خود با یك دیگر دیدار و ملاقات دارند و خواسته‏هایشان با یك دیگر برخورد و اختلاف پیدا نمى‏كند هر چند از شهرهاى گوناگون باشند.»(6)

شیعیان از اهل بیت بردبارترند!
شیعه عاشق است؛ اگر چنین نبود، برای کسی که او را ندیده دوست می‌دارد، اینچنین پایمردی نمی‌کرد. برای کسی که حقیقت وجودی و نور حقیقی اش را به درستی نمی‌شناسد. امّا وقتی به دل تاریخ و رادمردان تاریخ می‌نگریم، دست‌ها و سرهای بریده‌ی بسیاری در راه دوستی اهل بیت(ع) بریده و مجروح می‌بینیم. آری؛ شیعه عاشق است؛ عاشقی بردبار و صبور و بی چشم‌داشت در برابر تمام مصائبی که تحمّل می‌کند..
امام صادق(ع) فرمودند: «ما بردباریم و شیعیان‏ ما از ما بردبارتر.»
راوى گوید: عرض كردم: چگونه شیعیان شما از شما بردبارترند؟
فرمودند: «زیرا ما بر آنچه میدانیم صبر میكنیم و شیعیان ما بر آنچه نمیدانند صبر میكنند.»(7)

مؤمن، نجیب و غریب است
بزرگی می‌گفت، هر کسی شبیه اویی می‌شود که دوستدارش است. پس اگر شیعه‌ایم و در خود صفت شیعگی را جست‌وجو می کنیم، اگر طرفدار مولای حقّ و عدالت، علی(ع) هستیم و دوستدار او، پس لا جرم غریبیم؛ در حین آنکه حق با ماست.
امام باقر (ع) فرمودند: «به تحقیق رستگار شدند مؤمنان‏، میدانى آنان كیانند؟» راوی گفت: تو داناترى یابن رسول الله!
فرمودند: «به‏ تحقیق رستگار شدند مؤمنان و پذیرندگان [ولایت]. به راستى آنهایی كه [ولایت را] بپذیرند همانان نُجَبایند. مؤمن، غریب است و خوشا بر غریبان.»(8)

پی‌نوشت‌ها:
1. كلينى، محمّد بن يعقوب، «أصول الكافي»، ترجمه كمره‏اى، قم،  اسوه، چاپ سوم، 1375، ج‏2، ص59
2. كلينى، محمّد بن يعقوب، «أصول الكافي»، ترجمه مصطفوى، تهران، علمیة اسلامیه، چاپ اوّل، 1369، ج‏3، ص117.
3. كلينى، محمّد بن يعقوب، «أصول الكافي»، همان، ج‏3، ص118-119.
4. كلينى، محمّد بن يعقوب، «أصول الكافي»، همان، ج‏3، ص252.
5. كلينى، محمّد بن يعقوب، «أصول الكافي»، ترجمه كمره‏اى، ج‏3، ص631.
6. ابن أبي زينب، محمّد بن ابراهيم، الغيبة للنعماني، ترجمه غفارى، تهران، چاپ دوم، 1418ق، 1376، ص290
7. كلينى، محمّد بن يعقوب، «أصول الكافي»، ترجمه مصطفوى،  ج‏3، ص148.
8. كلينى، محمّد بن يعقوب، «أصول الكافي»، ترجمه كمره‏اى، ج‏3، ص93.


نظر
افزدون جدیدجستجو
نوشتن نظر
نام:
Website:
عنوان
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
Security Image
Please input the anti-spam code that you can read in the image.

Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved.

 
< بعد   قبل >

 

مستور

آخرین نظرات

بیعت با شیطان

فروشگاه اینترنتی

 

آخرالزمان

 

همسايه‌ها


  سبز آبی

زندگی زناشویی شترمرغی
 شتر مرغ در ۲ – ۴ سالگی از نظر جنسی به بلوغ می رسد . تولید مثل در شتر مرغ ها وابسته به نور است و با افزایش طول روز فصل تولید مثل آغاز می شود. اندازه ی بیضه های شتر مرغ در طول فصل تولید مثل ممکن است تا ۴ برابر افزایش یابد . پرنده های نر در خارج از فصل تولید مثل اسپرم تولید نمی کنند و تولید اسپرم که تحت کنترل هورمون FSH می باشد در این فصل اتفاق می افتد .
ادامه مطلب...