• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست arrow مقالات arrow مراتب محبّان
مراتب محبّان چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
بدعالی 
31 مرداد 1396 ساعت 12:25
دوستی با اهل بیت(ع) آنقدر ارزشمند است که داشتن قطره‌ای از آن در دل، باعث خاموش شدن آتش دوزخ می‌گردد. معلوم است که کسی که دریایی از محبّت اهل بیت(ع) دارد با کسی که سهمش از آن‌همه، قطره‌ای است، متفاوت است. بدین ترتیب، بر اساس روایات، محبّان مرتبه بندی شده اند. در ادامه مراتب آنها را می‌آوریم.


دشمنان دشمنان اهل بیت(ع) هم بهشتی اند
مردى به زنش گفت نزد فاطمه دختر رسول خدا(ص) برويد و از او بپرسيد آيا من از شيعيان شما هستم يا نيستم، آن زن رفت و سؤال كرد فاطمه سلام اللَّه عليها فرمودند: اگر به گفته‏هاى ما عمل مى‏كنى و از منهيات ما دست مى‏كشى شيعه هستى.
اگر به گفته‏هاى ما توجهى ندارى و از منهيات ما هم دست برنمى‏دارى از شيعيان ما به حساب نمى‏آئى او برگشت و جريان را به شوهرش اطلاع داد و گفت: واى بر من پس كى ما را از اين گناهان خلاص مى‏كند و من در جهنم مخلد خواهم شد زيرا هر كس شيعه نباشد در جهنم است.
زن برگشت و جريان را به حضرت فاطمه عليها السلام گفت: فاطمه فرمودند: به شوهرت بگو اين طور نيست كه خيال كرده‏اى، شيعيان ما از نيكان اهل بهشت هستند همه دوستان ما و دوستان دوستان ما و دشمنان دشمنان ما.(1)

مؤمن نمایان، مایة راحت مؤمنان
سماعة بن مهران گويد: بنده صالحى (موسى بن جعفر(ع)) به من فرمودند:
«اى سماعه! (مدعيان تشيع و دوستى ما) روى بسترهاى خود آرميدند و مرا بترس انداختند (زيرا تقيه نكردند و فضائل ما را نزد هر كس گفتند). هان به خدا زمانى بود كه در اين دنيا جز يك تن خدا را نمى‏پرستيد، و اگر مي‌بود خداى عز و جل او را هم اضافه ميكرد؛ در آنجا كه ميفرمايد: «همانا ابراهيم امتى بود مطيع خدا و با روش مستقيم و از مشركين نبود» تا خدا خواست (زمانى طولانى) بدين روش گذرانيد. سپس خدا اسماعيل و اسحاق را انيس او ساخت و سه تن شدند، هان به خدا مؤمن كم است و اهل كفر بسيارند، ميدانى چرا چنين است؟ عرض كردم: نمي‌دانم قربانت، فرمودند: (مدعيان تشيع) همدم مؤمنين شدند تا مؤمنين آنچه در دل دارند به آنها گويند و باين وسيله استراحت يابند و آرام گيرند.»(2)

برخی پذیرندگان ولایت، همدم مؤمنانند
على بن جعفر گويد: شنيدم امام كاظم(ع) ميفرمودند: «چنين نيست كه هر كه به ولايت ما معتقد شد مؤمن باشد، بلكه آنها همدم مؤمنين قرار داده شده‏اند.»(3)

دوستان دوستان اهل بیت(ع)
رسول خدا فرموده كه خداى تعالى به من و على ميفرمايد وارد بهشت كنيد هر كس را كه شما را دوست داشته و داخل آتش كنيد آنان كه شما را دشمن داشته‏اند و بيان همين مطلب است گفته‏ى خداى تعالى كه ميفرمايد: «أَلْقِيا فِي جَهَنَّمَ كُلَّ كَفَّارٍ عَنِيدٍ»(4)  ملاقات خواهند كرد جهنم را كافران كينه‏توز و نيز رسول خدا فرموده كه اى على همانا خدا تو و شيعه‏ى ترا و دوستان شيعيان و دوستان‏ دوستان‏ شيعيانت را مى‏آمرزد مژده بر تو باد كه شرك از تو كنده شده و تو كانون و سرچشمه‏ى دانشى.»(5)

مراتب شیعه
معاوية بن وهب‏ از امام صادق (ع) نقل مى‏كند كه فرمودند: شيعه‏ سه‏ گونه است:
«دوست دار با مودّت، او از ماست، كسى كه به وسيله ما خود را مى‏آرايد و ما زينت هر كسى هستيم كه به وسيله ما خود را بيارايد، و كسى كه به نام ما مال مردم را مى‏خورد و هر كس به نام ما مال مردم را بخورد، فقير مى‏شود.»(6)
در تفسير امام حسن عسکری(ع) آمده است كه رسول خدا(ص) فرمودند: اى گروه شيعيان از خداوند بترسيد، بهشت از دست شما نمى‏رود اگر چه گناهان شما موجب شود كه شما از ورود در آن تاخير داشته باشيد، اكنون براى بدست آوردن درجات بهشت با هم مسابقه دهيد.

گفته شد آيا يكى از دوستان شما و يا دوستان على(ع) وارد جهنم خواهند شد، فرمودند: هر كس نفس خود را با مخالفت محمد و على عليهما السّلام چركين كند و دنبال كارهاى حرام برود و به مؤمنان ظلم كند و با احكام شريعت مخالفت نمايد روز قيامت گناهكار و آلوده خواهد آمد.
محمد و على مى‏گويند تو كثيف و آلوده هستى و صلاحيت همنشينى با صالحان و نيكان را ندارى و شايسته نيستى كه با حوران هم آغوش گردى و با فرشتگان مقرب هم‏نشين گردى تو نمى‏توانى خود را با آنها قرين سازى مگر اينكه از گناهان پاك گردى.

او را براى پاك شدن گناهان در طبقه اول دوزخ جاى مى‏دهند و براى پاره از گناهان عذاب مى‏شود، پاره‏اى از آنها براى بعضى از گناهان در محشر گرفتار شدائد و سختى مى‏گردند ولى نيكان از شيعه به فرياد آنها مى‏رسند.
اخيار و دوستان در آن روز به فكر دوستان گناهكار خود مى‏باشند و مانند مرغى كه دانه‏ها را از زمين برمى‏دارد، آنها هم دوستان خود را پيدا مى‏كنند و آنها را از اطراف جمع آورى مى‏كنند و از آنها شفاعت مى‏نمايند.

دسته‏اى از آنها گناهانشان كمتر و سبكتر هست، اين گروه با شدائد و سختيهائى كه در دنيا از سلاطين و حكام مشاهده مى‏كنند و يا بيمارى‏هائى كه در بدن آنها پديد مى‏آيد گناهان آنها پاك مى‏شود و بدون گناه وارد قبر مى‏گردند.
گروهى از آنها گناهانشان در هنگام مرگ با شدت جان كندن پاك مى‏شود، و گروهى گناهكار در وقت احتضار حالتى بر آنها پيش مى‏آيد كه موجب خوارى و ذلت او مى‏شود خداوند به اين سبب گناهان او را مورد آمرزش قرار مى‏دهد.

جماعتى هم گناهانشان باقى مى‏ماند و در هنگام دفن آمرزيده مى‏گردند و پاك مى‏شوند، اما اگر گناهش بزرگ باشد با شدائد و سختى‏هاى روز قيامت پاك مى‏گردد، و اگر گناهانش بزرگ بود او را در طبقه اول دوزخ نگه مى‏دارند.
اين گروه بيشتر از همه شيعيان ما عذاب مى‏كشند، اين گروه شيعيان ما نيستند بلكه دوستان ما بحساب مى‏آيند و با دوستان ما دوست هستند و با دشمنان ما دشمن مى‏باشند، شيعيان ما كسانى هستند كه از ما پيروى كنند و از آثار ما تبعيت نمايند و به كارهاى ما اقتداء كنند.»(7)

پی‌نوشت‌ها:
1. مجلسى، محمّد باقر بن محمّد تقى، ايمان و كفر ( ترجمه كتاب الإيمان و الكفر بحار الأنوار جلد 64، ترجمه عطاردى)، تهران، چاپ اوّل، 1378، ج‏2، ص499-500.
2. كلينى، محمّد بن يعقوب، «أصول الكافي»، ترجمه مصطفوى، تهران، علمیة اسلامیه، چاپ اوّل، 1369، ج‏3، ص341.
3. كلينى، محمّد بن يعقوب، «أصول الكافي»، ترجمه مصطفوى، تهران، علمیة اسلامیه، چاپ اوّل، 1369، ج‏3، ص342.
4.سوره‌ی ق، آیة 23 : «وارد جهنم كنيد هر تأسيس عنادكننده را.»
5. ديلمى، حسن بن محمّد، إرشاد القلوب، ترجمه رضايى، تهران، چاپ سوم، 1377، ج‏2، ص100.
6. ابن بابويه، محمّد بن على، الخصال، ترجمه جعفرى، قم، چاپ اوّل، 1382، ج‏1، ص159-161.
7. مجلسى، محمّد باقر بن محمّد تقى، ايمان و كفر ( ترجمه كتاب الإيمان و الكفر بحار الأنوار جلد 64، ترجمه عطاردى)، تهران، چاپ اوّل، 1378، ج‏1، ص278.

نظر
افزدون جدیدجستجو
نوشتن نظر
نام:
Website:
عنوان
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
Security Image
Please input the anti-spam code that you can read in the image.

Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved.

 
< بعد   قبل >

 

مستور

آخرین نظرات

بیعت با شیطان

فروشگاه اینترنتی

 

آخرالزمان

 

همسايه‌ها


  سبز آبی

زندگی زناشویی شترمرغی
 شتر مرغ در ۲ – ۴ سالگی از نظر جنسی به بلوغ می رسد . تولید مثل در شتر مرغ ها وابسته به نور است و با افزایش طول روز فصل تولید مثل آغاز می شود. اندازه ی بیضه های شتر مرغ در طول فصل تولید مثل ممکن است تا ۴ برابر افزایش یابد . پرنده های نر در خارج از فصل تولید مثل اسپرم تولید نمی کنند و تولید اسپرم که تحت کنترل هورمون FSH می باشد در این فصل اتفاق می افتد .
ادامه مطلب...