• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست arrow مقالات arrow مقداد، میکائل امّت رسول(ص)
مقداد، میکائل امّت رسول(ص) چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
بدعالی 
31 مرداد 1396 ساعت 12:33
مقداد از آن یاران صادق رسول خدا(ص) و شیعیان واقعی امیرمؤمنان علی(ع) است که دربارة او و زندگی‌اش اطلاعات بسیار اندکی در روایات وجود دارد؛ گویی مقداد، فقط برای آن در دنیا زیست که از معدود یاوران انگشت شمار حضرت علی(ع) باشد و در راه و مسیر آن حضرت حرکت کرد تا به دیدار خداوند شتافت.
امّا در ادامه به برخی ویژگی‌های او که در روایات بیان شده است، اشاره می‌کنیم:


والاترین ایمان در زمان تنهای امیرمؤمنان(ع)‌
از مفضل بن عمر روایت شده که امام صادق(ع) فرمودند: «هنگامی که مردم با ابابکر بیعت کردند، امیرمؤمنان را دست بسته آوردند تا بیعت کند. سلمان گفت: آیا چنین چیزی (بیعت با ابوبکر)  را با آن (بیعت با حضرت امیر(ع)) جایگزین می کنید؟ به خداوند قسم که قسم خورده بودید که چنین کنید. آنگاه ابوذر چیزهایی گفت و مقداد گفت: «به خداوند قسم که خداوند چنین چیزی را نخواسته است.» آنگاه حضرت صادق(ع) فرمودند: «ایمان مقداد در این زمان از همه ی مردم بیشتر بود.»(1)

اجتهاد مقداد‌
پيامبر (ص) فرموده‏اند: حذيفة بن اليمان از اصفياى خداوند رحمان و از همه شما به حلال و حرام بيناتر است و عمار بن ياسر از پيشگامان است و مقداد بن اسود از مجتهدان است و هر كارى را شخص ورزيده‏يى است، سوار كار ورزيده قرآن‏ عبد الله بن عباس است.(2)

جبرئیل و میکائیل امّت رسول(ص)
رسول خدا(ص) خطاب به سلمان فرمود: براستى خداوند گفته‏ات را تصديق و با نظرت موافقت فرمود، و جبرئيل از جانب حقتعالى به من گفت: سلمان و مقداد دو برادرند كه در دوستى تو و على- برادر، وصى و همدمت- پاك و خالصند، و آن دو در ميان اصحابت همچون جبرئيل و ميكاييل در ميان فرشتگانند، با هر كه به آن دو فرشته بغض ورزد دشمن، و با هر كه با آن دو و محمّد و على دوستى نمايند دوستند. و چنانچه تمام أهل زمين، سلمان و مقداد را همچون دوستى فرشتگان آسمانها و پرده‏ها و كرسى و عرش به آن دو، محض خاطر محبّتشان به محمّد و على و دوست داشتن دوستانشان و دشمنى دشمنانشان، آن دو را دوست مى‏داشتند البتّه خداوند هيچ كس را عذاب نمى‏كرد.(3)

قلب مقداد همچون آهن‌
از امام صادق(ع) روایت شده است: کسی [در ماجرای حمایت از امیرمؤمنان(ع)] باقی نماند؛ مگر آنکه پراکنده شد مگر مقداد بن اسود که همانا قلب او همچون پاره‌ای از آهن است.».(4)

ادب مقداد‌
در ماجرای حمله بردن به خانة وحی، در روایتی که سلیم بن قیس جمع آوری کرده است، آمده که وقتی عمر بن خطاب در خانه را شکست،  مقداد برخاست و گفت: يا على، به من چه دستور مى‏دهى؟ بخدا قسم اگر امر كنى با شمشيرم مى‏زنم و اگر امر كنى خوددارى مى‏كنم. على(ع) فرمود: اى مقداد، خوددارى كن و پيمان پيامبر و وصيتى كه به تو كرده را بياد بياور.(5)

‌زمین برای هفت نفر آفریده شده‌
عيسى بن عبد الله العمرى از پدرانش از على (ع) نقل مى‏كند كه فرمود: زمين به خاطر هفت نفر آفريده شده و مردم به خاطر آنان روزى مى‏خورند و به خاطر آنان باران بر آنان مى‏بارد و پيروز مى‏شوند: ابو ذر و سلمان و مقداد و عمّار و حذيفه و عبد الله بن مسعود. و فرمود: و من پيشواى آنان هستم، و آنان همان كسانى هستند كه در نماز بر جنازه فاطمه (ع) شركت داشتند.(6)

مقداد، الف قرآن
از هشام بن سالم روایت شده که امام صادق(ع) فرمودند: «همانا منزلت مقداد بن اسود در نزد امّت، مانند منزلت حرف الف در قرآن است که جز به وسیلة آن گرد نمی آید.»(7)  

پی‌نوشت‌ها:
 1. مفيد، محمد بن محمد، الإختصاص - ايران ؛ قم، چاپ: اول، 1413 ق. ص11
2. فتال نيشابورى، محمد بن احمد، روضة الواعظين / ترجمه مهدوى دامغانى - تهران، چاپ: اول، 1366 ش. ص463.
3. طبرسى، احمد بن على، الإحتجاج / ترجمه جعفرى - تهران، چاپ: اول، 1381 ش. ج‏1 ؛ ص89.
4. كشى، محمد بن عمر، رجال الكشي - إختيار معرفة الرجال - مشهد، چاپ: اول، 1409 ق. ص10-11.
5. هلالى، سليم بن قيس، أسرار آل محمد عليهم السلام / ترجمه كتاب سليم - ايران ؛ قم، چاپ: اول، 1416 ق. ص234
6. ابن بابويه، محمد بن على، الخصال / ترجمه جعفرى - قم، چاپ: اول، 1382ش. ج‏2 ؛ ص37.
7. مفيد، محمد بن محمد، الإختصاص - ايران ؛ قم، چاپ: اول، 1413 ق. ص10.

نظر
افزدون جدیدجستجو
نوشتن نظر
نام:
Website:
عنوان
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
Security Image
Please input the anti-spam code that you can read in the image.

Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved.

 
< بعد   قبل >

 

مستور

آخرین نظرات

بیعت با شیطان

فروشگاه اینترنتی

 

آخرالزمان

 

همسايه‌ها


  سبز آبی

زندگی زناشویی شترمرغی
 شتر مرغ در ۲ – ۴ سالگی از نظر جنسی به بلوغ می رسد . تولید مثل در شتر مرغ ها وابسته به نور است و با افزایش طول روز فصل تولید مثل آغاز می شود. اندازه ی بیضه های شتر مرغ در طول فصل تولید مثل ممکن است تا ۴ برابر افزایش یابد . پرنده های نر در خارج از فصل تولید مثل اسپرم تولید نمی کنند و تولید اسپرم که تحت کنترل هورمون FSH می باشد در این فصل اتفاق می افتد .
ادامه مطلب...