• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست
اولین‌های سوگ شیعی: نخستین مهدیه چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
بدعالی 
25 مهر 1396 ساعت 05:00
 علی اصغر چراغچی باشی آستانه، معروف به عابدزاده خراسانی فرزند زین العابدین (معروف ملّاعابد)، خطیب، مبلّغ دینی، معلّم، مدرسهساز و از رجال سیاسی و مذهبی معاصر «مشهد» است.

پدرش از منبریهای مشهد بود و از آنجا که در آستان امام رضا(ع) وظیفة روشن کردن چراغها را برعهده داشت، به چراغچیباشی آستانه شهرت یافته بود. عابدزاده تحصیلات ابتدایی را در مکتبخانه فراگرفت و با اجباری شدن سربازی در دورة رضاشاه، به لشگر نهم شرق پیادة مشهد اعزام شد.

او در نوجوانی به حلبی سازی اشتغال داشت و بعدها کارخانة شیشهسازی راه انداخت و در آن آئینههایی با قاب حلبی تولید میکرد. پس از شهریور 1320 و احیای حوزههای علمیّه، برای تعلیم مقدّمات دروس حوزوی وارد «مدرسة علمیّة نوّاب» مشهد شد. آنجا از محضر اساتیدی، از جمله هاشم قزوینی، مهدی اصفهانی و محمود حلبی بهره برد و اندکی هم زبان عربی برای آموزش قرآن فراگرفت. او همچنین با شخصیتهای مذهبی برجستة معاصر خود از جمله سیّد حسین بروجردی، عبدالحسین امینی، محمود حلبی، محمّدتقی شریعتی و بعدها با سیّد محمّدهادی میلانی و محمّد تقی مصباح ارتباط داشت.

عابدزاده پس از حوزه، به فعّالیتهای تبلیغی مذهبی در مدارس نوّاب و میرزا جعفر پرداخت. او در سال 1319ه .ش. تشکّلی با عنوان انجمن پیروان قرآن، تأسیس کرد که به طور جدّی از سال 1324ه .ش. آغاز به کار کرد و تعداد شعبههای ثابت و سیّار آن به حدود 60 شعبه رسید. تا چند دهه، این انجمن از مؤثّرترین نهادهای دینی مشهد به شمار میرفت. عابدزاده همچنین در سال 1325ه .ق. از سرمایة شخصی خود، نخستین مهدیّة ایران را در «بالا خیابان» مشهد، پشت «باغ نادری» (خیابان آیت الله شیرازی فعلی) بنا کرد. در مهدیّه علاوه بر برگزاری مراسم در مناسبتهای مذهبی، کلاسهای قرآن و آموزش زبان عربی هم برگزار میشد. در جلسات و مراسمهای مهدیّه، معمولاً خود عابدزاده سخنرانی میکرد.

عابدزاده قصد داشت به نام هر یک از چهارده معصوم و نیز حضرت عبّاس(ع) و حضرت زینب(س)، مدرسة مذهبی تأسیس کند. از این میان، او موفّق به ساخت 11بنای دیگر به جز مهدیّه شد: «علویّه» (در خیابان مطهرّی)، «فاطمیّه» مخصوص بانوان (در خیابان نوّاب صفوی)، «حسینیّه» (در خیابان آزادی جنوبی)، «حسینیّه» (در بازار شور)، «سجادیّه» (در خیابان خواجه ربیع)، «باقریّه» (در خیابان امام رضا(ع))، «جعفریّه» (در خیابان شیرودی)، «کاظمیّه» (در بالا خیابان)، «جوادیّه» (در خیابان طبرسی)، «نقویّه» (در خیابان امام رضا(ع)) و «عسگریّه» (در پایین خیابان).

راهاندازی چندین شعبه جلسات قرآن و برگزاری جلسات دعای ندبه به صورت عمومی برای نخستین بار از دیگر فعّالیتهای مذهبی عابدزاده بود که تأثیر زیادی بر فعّالیتهای مذهبی در سطح کشور برجا گذاشت و مورد الهام دیگران و اقدامات مشابه شد؛ از جمله میتوان به تأسیس «مهدیّة تهران»، توسط احمد کافی با الگوگیری از مهدیة مشهد اشاره کرد.

عابدزاده از ورود به سیاست پرهیز داشت و در اساسنامة انجمن پیروان قرآن هم درج کرده بود که آن تشکّل صرفاً فعّالیت مذهب دارد. با اینهمه، در جریان ملّی شدن صنعت نفت و به خصوص در انتخابات مجلس هفتم، شرایط سیاسی خاصّ جامعه او را هم به فعّالیت سیاسی کشاند؛ به گونهای که در کنار محمّدتقی شریعتی و حلبی، از وی به عنوان یکی از فعّالان در ساماندهی تظاهرات و اجتماعات سیاسی در مشهد نام برده میشود.

شکست نهضت ملّی در کودتای مرداد1332ه .ش.، سبب شد عابدزاده دوباره از سیاست کناره بگیرد و به فعّالیتهای مذهبی بپردازد.

با اوج گرفتن جریان انقلاب اسلامی، عابدزاده در راهپیماییها شرکت میکرد، تا اینکه در 10 دی 1357ه .ش.، که به یکشنبة خونین مشهد معروف شد، در اثر اطّلاع از شدّت مقابلة سربازان با تظاهرکنندگان، دچار شوک و سکتة ناقص شد و تا پایان عمر بیمار ماند.
پس از مرگ، بنا بر وصیّت خودش، او را در سردابی در مهدیّه دفن کردند.

فرهنگ سوگ شیعی، انتشارات خیمه، ویراست سوم، 1394، صص 335-337


نظر
افزدون جدیدجستجو
نوشتن نظر
نام:
Website:
عنوان
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
Security Image
Please input the anti-spam code that you can read in the image.

Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved.

 
< بعد   قبل >

 

مستور

آخرین نظرات

فروشگاه اینترنتی

 

همسايه‌ها


  

خبر خوانسبز آبی

زندگی زناشویی شترمرغی
 شتر مرغ در ۲ – ۴ سالگی از نظر جنسی به بلوغ می رسد . تولید مثل در شتر مرغ ها وابسته به نور است و با افزایش طول روز فصل تولید مثل آغاز می شود. اندازه ی بیضه های شتر مرغ در طول فصل تولید مثل ممکن است تا ۴ برابر افزایش یابد . پرنده های نر در خارج از فصل تولید مثل اسپرم تولید نمی کنند و تولید اسپرم که تحت کنترل هورمون FSH می باشد در این فصل اتفاق می افتد .
ادامه مطلب...