• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست
اولین‌های سوگ شیعی: نخستین درخت سوگوار حسینی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
بدعالی 
05 آبان 1396 ساعت 05:00
 چنار خونبار نام دو اصله درخت چنار مشهور است که در صحن «امامزاده علی‌اصغر» (از نوادگان امام سجّاد(ع) و به قولی فرزند امام کاظم(ع))در روستای «زرآباد الموت» از توابع «قزوین» واقع شده است. در گذشته، تعداد این چنارها پنج اصله بوده که به مرور زمان سه اصلة آنها از بین رفته است.  دلیل شهرت این درخت‌ها، نوع صمغ یا مادّه‌ای به رنگ قرمز و قهوه‌ای است که هر سال در روزی خاص (که معمولاً مصادف با عاشورا است) از شاخه‌های آنها ترشّح می‌شود.


طبق باوری قدیمی این پدیده، تراوش غیرطبیعی خون در سحرگاه روز عاشورا تلقّی می‌شود. همین باور سبب شده است چنار یاد شده، از گذشته‌های دور تا امروز نزد اهالی منطقه قداست و احترام خاصّی داشته باشد و حکایت‌ها و افسانه‌های بسیاری درباره‌اش در افواه مردم رواج یابد؛ به عنوان مثال طبق باور اهالی منطقه، بالا رفتن از این درخت یا کندن شاخ و برگ‌هایشان حکم بی‌احترامی به آنها را دارد و اکیداً ممنوع است و مستوجب عقوبت دنیوی و اخروی فرض می‌شود.

هر ساله در روز عاشورا، افراد زیادی از شهرهای مختلف برای تماشای این چنارها به زرآباد می‌روند. تبرّک جستن به درخت و دعا کردن و حاجت‌خواهی در کنار آن، قربانی کردن و توزیع نذورات، گرفتن مادّة موسوم به خون با دستمال سفید، و گره زدن نخ و نوارهای پارچه‌ای (عمدتاً سبزرنگ) به شاخه‌های درخت از رفتارهای رایج در بین مردم است. برگ‌های درخت نیز نزد اهالی منطقه محترم است. آنها معتقدند بر برخی از این برگ‌ها، نام‌های پنج تن و عباراتی نظیر «یا حسین»، «لا اله الّا الله» و «یا الله» نوشته شده است.

طبق اسناد موجود، پیشینة باور به خونباری چنار زرآباد به دورة صفوی برمی‌گردد. گویا این موضوع در آن دوره به اندازه‌ای بوده که شاه سلطان حسین نمایندگانی را برای ارزیابی صحّت و سقم این باور به منطقه اعزام کرد. قوام الدّین محمّدبن مهدی حسینی سیفی قزوینی (1152-؟ه‍ .ق.) به نمایندگی از شاه به زرآباد رفت و گزارش مشاهدات خود را در کتابی با نام «چنار خونبار» نگاشت. این کتاب، قدیمی‌ترین منبع موجود در این موضوع محسوب می‌شود. چند سال بعد، نمایندة دیگری به نام میررضا بن میرقاسم بن میرباقربن میرجعفر بن کامل حسینی قزوینی(1170-؟ه‍ .ق.) نیز با مأموریتی مشابه به آن منطقه رفت و او هم کتابی به همان نام در سال 1113ه‍ .ق. تألیف کرد و برای شاه فرستاد.

در برخی مقاتل و دیگر کتاب‌های علمای شیعه مطالبی در تأیید چنار خونبار آمده است؛ از جمله محمّدبن سلیمان تنکابنی در «اکلیل المصائب فی مصائب المطائب» (1288ه‍ .ق.) با اشاره به داستان پرندگانی که پس از شهادت امام حسین(ع) به کربلا رفتند و بال‌های خود را به خون امام آغشته کردند، می‌نویسد: مسموعم شد یکی از آن مرغان که پر و بال خود را به خون آلوده بودند، آمد و بر سر درخت چناری نشست که در قریة زرآباد رودبار از محال قزوین است...از آن سال تا به حال  در هر سال، در شب عاشورا یا روزش، ‌از شاخش یا ساقش به قدر ذبح مرغی خون جاری می‌شود و از هر شاخ که خون آید، آن شاخ خشک می‌شود.

دیگرانی نیز دربارة خون آمدن از درخت چنار یاد شده در روز عاشورا، بعضاً مشاهدات و اغلب شنیده‌های خود را نقل کرده و این موضوع را تأیید کرده‌اند. در این کتاب‌ها، چنار خونبار مصداقی از کرامات امام حسین(ع) و رخدادهای مافوق طبیعی و نشان‌دهندة عظمت واقعة عاشورا دانسته شده است. شهرت این موضوع بین علمای شیعه تا اندازه‌ای بوده است که سیّد شهاب الدّین نجفی مرعشی در تعلیقة خود بر «عروة الوثقی»، یکی از مصادیق خون پاک را خونی که درختان ترشح کند، دانسته و از چنار زرآباد به عنوان مثال نام برده است.

فرهنگ سوگ شیعی، انتشارات خیمه، ویراست سوم، 1394، صص 168-170

نظر
افزدون جدیدجستجو
نوشتن نظر
نام:
Website:
عنوان
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
Security Image
Please input the anti-spam code that you can read in the image.

Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved.

 
< بعد   قبل >

 

مستور

آخرین نظرات

فروشگاه اینترنتی

 

همسايه‌ها


  

خبر خوانسبز آبی

زندگی زناشویی شترمرغی
 شتر مرغ در ۲ – ۴ سالگی از نظر جنسی به بلوغ می رسد . تولید مثل در شتر مرغ ها وابسته به نور است و با افزایش طول روز فصل تولید مثل آغاز می شود. اندازه ی بیضه های شتر مرغ در طول فصل تولید مثل ممکن است تا ۴ برابر افزایش یابد . پرنده های نر در خارج از فصل تولید مثل اسپرم تولید نمی کنند و تولید اسپرم که تحت کنترل هورمون FSH می باشد در این فصل اتفاق می افتد .
ادامه مطلب...