• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست arrow مقالات arrow نقش زنان در واقعه عاشورا: تداوم بخشی نهضت عاشورا
نقش زنان در واقعه عاشورا: تداوم بخشی نهضت عاشورا چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
بدعالی 
16 مهر 1396 ساعت 05:00
 همسران، دختران و اهل بیت فاضل ائمه(ع) و زنان فداکار حاضر در کربلا که همراه رهبرانشان مصائب و سختی‏ها را متحمّل شده بودند، حامل پیامها و گفتار آن بزرگواران نیز بودند.

بانوانی نظیر زینب کبری(س) که با سخنان فصیح و بلیغ و کلام آتشین و کوبنده خود، دربار ابن زیاد و یزید را زیر و رو کردند و این دو عنصر حکومت طاغوت را به‏عجز وا داشتند و حامل پیام دو امام زمان خویش بودند و یا نمونه کسانی که در محضر امام زمان خود تلمیذ نموده و سهم مهمی در روایت معرفت آموخته و نیز حفظ یاد خاندان عصمت و طهارت در عصر تاریک حکومت بنی‏ امیه داشته‏‌اند.

لذا این زنان با استفاده از طبع ادبی که در قوم عرب جلوه‏گر است، با فصاحت و بلاغت ضمن استفاده از مهمترین عناصر تبلیغاتی یعنی به وسیله ایراد خطبه، سرودن شعر و روایت حدیث و نیز برپایی مراسم سوگواری برای ذکر مصائب سیّدالشهداء و نقل حوادث کربلا که در صفحات بعد خواهد آمد در انتقال احکام اسلامی، نقل گفتار، رفتار و فضایل معصومین و اهل بیت عصمت و طهارت و نیز پیام رسانی نهضت عاشورا وظیفه قیام امام حسین(ع) سهم به سزایی در رسوایی حکومت بنی‏ امیه و زنده نگه‏داشتن یاد اهل‏ بیت(ع) داشته‏اند و به این وسیله با تأثیر بر مردان و زنانی که در کربلا حضور نداشته‏ اند، زمینه سازی‏ های لازم برای قیامهای آتی و متزلزل نمودن حکومت امویان نقش مهمی داشته‏ اند.

لازم به یادآوری است که این زنان با تأسی بر امامان بر حق دوران خویش امام سجّاد(ع)، امام‏باقر(ع) و امام جعفر صادق(ع) و نیز بدین طریق تبیین امامت و معرفی امام به مردم باانتخاب شیوه تبلیغاتی مناسب علیه حکومت بنی‏‌امیه، درپاسداری و حراست از دین اسلام و جلوگیری از محو شدن آن در فضای انحرافی که حکومت بنی‏امیه برای دین ایجاد کرده بود، نقش خود را ایفا می‏نمودند.

برای نمونه به سخنرانی فاطمه(س) دختر امام حسین(ع) اشاره می‌کنیم.

فاطمه(ع)، دختر امام حسین(ع)
 فاطمه با همسرش حسن بن حسن بن علی(ع) (حسن مثنی) که پسر عمویش بود به همراه پدر بزرگوارش امام حسین(ع) راهی کربلا شد. پس از واقعه طَف و شهادت پدرش همراه عمه‏اش زینب(ع) و سایر بازماندگان آل رسول(ص) به دمشق برده شد و پس از آن وارد مدینه گردید.

 پس از شهادت همسرش (حسن) مدّت یکسال در کنار قبر وی خیمه زد و در آن ساکن شد.(1)  فاطمه(ع) بانویی بسیار عابد و پرهیزگار بود. ابن سعد در خبری که از راویان فاطمه(ع) نقل کرده است، می‏نویسد: با دانههایی که در رشتهای جمع آوری شده بود، تسبیح خدا می‏گفت.(2)  فاطمه بنت حسین(ع) از خاندانی بسیار نیکو بود و اخلاقی ستوده داشت. از خواهرش سکینه بزرگتر بود و از همه افراد به حضرت زهرا شبیه تر بود.

 فاطمه در کربلا شاهد شهادت پدر و برادران و بستگانش بود و همه ظلمها و ستمهایی را که بر آل رسول الله(ص) رفت نظاره کرد و به عمه‏اش زینب(ع) پناه برد. مصیبت بزرگی که بر وی و خانواده‏اش وارد شده بود، حالتی بالاتر از گریه برایش بوجود آورده بود، دیگر اشکهایش خشک شده و صدایش گرفته بود. همراه سایر بانوان و بازماندگان آل پیامبر(ص) به اسارت به کوفه برده شد. استقبال مردان و زنان کوفه از کاروان اسرا بر حزن و اندوه او و خانواده‏اش افزود، سرانجام پس از خطبه عمه‏اش زینب(ع) به سخنرانی پرداخت. فاطمه با عزم و ایمان و ثبات و یقین برای مردم کوفه سخنرانی کرد و پرده از اعمال زشت امویان برداشت و اهل مجلس را به گریه انداخت، به طوری که گفتند: ای دختر پاکان! دلهای ما را پاره کردی و جگرهای ما را آتش زدی.(3)

پی‌نوشت‌ها:
1. ارشاد، مفید، ج 2، ص 26 و 196 ؛ اعیان الشیعه، ج 8، ص 387 ؛ الاعلام، ج5، ص130.
2. طبقات الکبری، کاتب واقدی، محمّد بن سعد، دار صادر، بیروت، بی‏نا، ج8، ص474.
3. محدثات شیعه، ص 246؛ ریاحین الشریعه، ج 3، ص 285 ؛ فیض الدموع، ص 215.

منبع: زهره یزدان پناه، کتاب «زنان عاشورایی»، تهران، موعود، چاپ اول، 1382، صص 110-111.


نظر
افزدون جدیدجستجو
نوشتن نظر
نام:
Website:
عنوان
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
Security Image
Please input the anti-spam code that you can read in the image.

Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved.

 
< بعد   قبل >

 

مستور

آخرین نظرات

بیعت با شیطان

فروشگاه اینترنتی

 

آخرالزمان

 

همسايه‌ها


  سبز آبی

زندگی زناشویی شترمرغی
 شتر مرغ در ۲ – ۴ سالگی از نظر جنسی به بلوغ می رسد . تولید مثل در شتر مرغ ها وابسته به نور است و با افزایش طول روز فصل تولید مثل آغاز می شود. اندازه ی بیضه های شتر مرغ در طول فصل تولید مثل ممکن است تا ۴ برابر افزایش یابد . پرنده های نر در خارج از فصل تولید مثل اسپرم تولید نمی کنند و تولید اسپرم که تحت کنترل هورمون FSH می باشد در این فصل اتفاق می افتد .
ادامه مطلب...