• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست
نقش زنان در واقعه عاشورا: پاسداری از ارزشهای دینی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
بدعالی 
04 آبان 1396 ساعت 05:00
 وظیفه دیگر زنان قهرمان در کربلا، حفظ ارزشهای دینی و اعتراض به هتک حرمت خاندان نبوت و رعایت عفاف و حجاب در برابر چشمهای آلوده بود. زنان اهل بیت(س)، با آنکه اسیر بودند و لباسها و خیمه‌هایشان غارت شده بود و با وضع نامطلوبی در معرض دید تماشاچیان بودند، امّا اعتراض کنان، بر حفظ عفاف تأکید می ورزیدند. ام کلثوم در کوفه فریاد کشید که آیا شرم نمی کنید برای تماشای اهل بیت پیامبر(ص) جمع شده اید؟
وقتی هم در کوفه در خانه ای بازداشت بودند، زینب(س) اجازه نداد جز کنیزان وارد آن خانه شوند. در سخنرانی خود در کاخ یزید نیز بر این گونه گرداندن بانوان شهر به شهر، اعتراض کرد و فرمود:

 « ای پسر آزادشدگان! آیا این قانون عدل و انصاف است که زنان و کنیزان خود را در پشت پرده جای دهی ولی دختران رسول خدا(ص) را به صورت اسیران بدین سوی و آن سوی کشانی ؟ پرده حجاب ایشان را بدری و سر و رویشان را بگشایی و دشمنان، ایشان را از شهری به شهری ببرند و افراد بیگانه و فرومایه چهره آنها را بنگرند؟ نه مردی برای سرپرستی آنها به جای گذارده ای و نه حمایت کننده ای دارند!»(1)  و نمونه‌های دیگری از سخنان و کارها که همه درس آموز عفت و دفاع از ارزشهاست. در سخت ترین شرایط اسارت نیز پارسایی و عبادت را فراموش نمی کردند. از حضرت سجّاد(ع) روایت شده که فرمود: «در شب یازدهم محرم عمه ام زینب را دیدم که در جامه نماز نشسته و مشغول عبادت است.»(2)

درباره شب عاشورای زینب(س) از فاطمه دختر امام حسین(ع) نقل شده است: «و امّا عمه ام زینب، پس وی همچنان در آن شب در جایگاه عبادت خود ایستاده بود و به درگاه خدای تعالی استغاثه کرد و در آن شب چشم هیچ یک از ما به خواب نرفت و صدای ناله ما قطع نشد.»(3)

 و حضرت سجّاد(ع) نیز فرمود: «همانا عمه ام زینب همه نمازهای واجب و مستحب خود را در طول مسیر ما از کوفه به شام ایستاده می خواند و در بعضی از منزل ها نشسته خواند.(4)

پی‌نوشت‌ها:
1. فرهنگ عاشورا، ص 214، زینب عقیله بنی هاشم، ص103.
2. ریاحین الشریعه، ج 3، ص 61.
3. همان، ص 62.
4. همانجا.

منبع: زهره یزدان پناه، کتاب «زنان عاشورایی»، تهران، موعود، چاپ اول، 1382، صص 80-82.نظر
افزدون جدیدجستجو
نوشتن نظر
نام:
Website:
عنوان
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
Security Image
Please input the anti-spam code that you can read in the image.

Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved.

 
< بعد   قبل >

 

مستور

آخرین نظرات

فروشگاه اینترنتی

 

همسايه‌ها


  

خبر خوانسبز آبی

زندگی زناشویی شترمرغی
 شتر مرغ در ۲ – ۴ سالگی از نظر جنسی به بلوغ می رسد . تولید مثل در شتر مرغ ها وابسته به نور است و با افزایش طول روز فصل تولید مثل آغاز می شود. اندازه ی بیضه های شتر مرغ در طول فصل تولید مثل ممکن است تا ۴ برابر افزایش یابد . پرنده های نر در خارج از فصل تولید مثل اسپرم تولید نمی کنند و تولید اسپرم که تحت کنترل هورمون FSH می باشد در این فصل اتفاق می افتد .
ادامه مطلب...