• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست arrow ویژه نامه arrow ویژه‌نامه‌ی یاران بی‌همتا
ویژه‌نامه‌ی یاران بی‌همتا چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
بدعالی 
07 مهر 1396 ساعت 20:00
امام حسین(ع) یاران خود را «بی‌همانندترین یار» و «وفادارترین یاران»(1)  در تمام دوران‌ها خوانده است. کسانی که در میان معرکه با مرگ و خون گلاویز شدند تا در پیش روی مولای خویش سر ببازند تا در نهایت، لبخند رضایت او را بر ل ببینند.
امّا این یاران، چه ویژگی‌های منحصر به فردی داشتند؟ در ادامه برخی را نام می‌بریم و مختصری توضیح می‌دهیم.
بررسی رجزخواهی یاران امام حسین(ع)
یکی از بهترین راه‌های شناخت ویژگی‌ یاران منحصر به فرد امام حسین(ع) بررسی رجزهای آنها در میدان معرکه است. در ادامه برخی از این رجزها(1) را می‌آوریم.


معرفت الامام، مهمترین خصیصه‌ی یاران و یاری‌دهندگان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و سایر ائمه‌ی دین(ع) است. این «معرفت»، نوعی آگاهی و اطّلاع از مشخّصات ظاهری و شناسنامه‌ای امام و حتّی شناسایی حاصله از آگاهی درباره‌ی نسبت خونی، نژادی و پیوند خانوادگی نیز نیست.
این مردان به مراتب والایی از معرفت درباره‌ی امام دست یافته بودند و همین امر آنان را در سیر و سفر پرمخاطره تا تجربه‌ی بند و حصر و زندان و سرانجام شهادت در دشت پربلای «کربلا» پشتیبانی میکرد.
«عهد با ولیّ الله»، از طرق مختلف، بر گردن عموم خلق خدا به نحو عام و بر عهدة اهل ولایت و شیعیان، به نحو خاص است. این عهد را خداوند متعال، تکویناً و تشریعاً جعل، مقدر و مقرّر فرموده و حفاظت از آن را در عهدة بندگان خود گذارده است و هیچکس نمیتواند این عهد را بگسلد. ر معنی «عهد»، راغب اصفهانی مینویسد:
عهد به معنای نگهداری و مراعات پی در پی چیزی آمده است و پیمان را از آن جهت عهد میگویند که مراعات آن لازم و به معنی توصیه و امر. آمدن کلمة «عهد» به خاطر لازم الحفظ بودن آن است.(1)
از میان اهالی بصیرت، بالاترین بصیرت متعلق به حضرت عبّاس بن علی(ع) است که سرآمد یاران امام حسین(ع) و ماه درخشان آنهاست.
امام صادق(ع) حضرت عبّاس(ع) را دارای بصیرت نافذ معرفی می‌کنند و می فرمایند:
«کانَ عَمَّنَا العَبّاس بن علی، نافذَ البَصیرةِ، صُلبَ الإیمانِ، جاهَدَ مَع أبي‌عبدالله وَ أبلَی بَلاءً حَسَناً وَ مَضَی شَهیداً؛
عموی ما عبّاس، دارای بصیرتی نافذ و ایمانی استوار بود. او همراه برادرش حضرت اباعبدالله، با دشمنان دین خدا جنگید و به نیکویی از امتحان سخت الهی بر آمد و عاقبت به فوز شهادت نائل گردید.» (1)
افرادی که امام حسین(ع)را یاری نکردند
بسیاری از افراد این جریان کسانی بودند که در ظاهر یا حتی در مواردی در باطن، طرفدار و محب سیدالشهدا علیه‌السلام و خیلی مواقع هم همراه اهل‌بیت علیهم‌السلام بودند، اما این حب و ارادت مانند جریان رهروان سیدالشهدا علیه‌السلام حب و ارادت تام نبود؛ به‌طوری‌که حاضر نشدند با نهضت عاشورا همراهی کنند. البته هر قسم از این جریان به یک دلیلی که ذکر خواهد شد، حاضر نبودند هزینه‌ی قیام در کنار امام حسین علیه‌السلام را بپردازند.

حضرت عباس آن لشكر را پراكنده نمود. زيد بن ورقا در پشت درخت خرمائى كمين نمود و حكيم بن طفيل سنبسى او را امداد كرد تا دست راست آن حضرت را جدا كرد. آن بزرگوار شمشير را بدست چپ گرفت و پس از اينكه بدشمن حمله نمود اين رجز را خواند:
وَ اللَّهِ إِنْ قَطَعْتُمُ يَمِينِي        
إِنِّي أُحَامِي أَبَداً عَنْ دِينِي‏
وَ عَنْ إِمَامٍ صَادِقِ الْيَقِينِ            
نَجْلِ النَّبِيِّ الطَّاهِرِ الْأَمِين‏

امام زین العابدین(ع) درباره عمویش حضرت عبّاس(ع) و ایثارگری ایشان می فرماید: «هیچ روزی بر رسول خدا(ع) سخت تر ازروز جنگ احد نبود، زیرا در آن روز عموی پیامبر، شیر خدا و رسولش حمزه بن عبدالمطلب کشته شد و بعد از آن روز بر پیامبر هیچ روزی سخت از روز جنگ موته نبود؛ زیرا در آن روز پسر عموی پیامبر جعفر بن ابی طالب کشته شد.»
حرّ پس از دیدن  صف‌بندی لشکر عمر بن سعد، اندك اندك به طرف سپاه امام حسين(ع) آمد. مهاجرين اوس (كه در لشكر عمر سعد بود) به او گفت: اى حر چه ميخواهى بكنى؟ آيا ميخواهى حمله كنى؟ پاسخش نگفت و لرزه اندامش را گرفت.
مهاجر گفت: به خدا كار تو ما را به شك انداخته، به خدا من در هيچ جنگى تو را هرگز باينحال نديده بودم (كه اينسان از جنگ بلرزى) و اگر به من می‌گفتند: دليرترين مردم كوفه كيست؟ من از تو نمى‏گذشتم. پس اين چه حالى است كه در تو مشاهده ميكنم؟
اگر مهم‌ترین عامل فروغلتیدن در این فتنه‌ها و آسیب‌پذیری از آن را فقدان بصیرت بدانیم، سخن به گزاف نگفته‌ایم. برخی از امور و گرایش‌ها در وجود انسان، مانع از بصیرت یافتن وی می‌گردد؛ به گونه‌ای كه با وجود یقین به حقّانیت موضوعی، آن را نادیده گرفته و چشم بصیرت خود را نسبت به آن فرو می‌بندد. در اینجا به دو مورد به اجمال اشاره می‌كنیم و بدیهی است علاقه‌مندان ‌می‌بایست به کتب و منابعی که به تفصیل در این باره سخن گفته است، مراجعه نمایند:
عباس در اهتزاز است!
عباس ايستاده است!
بيدار
در پهندشت كربلا
در ميدانگاه شهر
دانگ ...
موج است و روح سبز جنگل
عباس نويد سحر مي‏دهد!
تا صبح راهي نيست؛
تا محو سياهي،
تا نور،
تا دميدن،
تا ظهور؛

پیکرم چشم انتظار تیزی شمشیرهاست
در رکابت جان سپردن افتخار شیرهاست

بر زبان عشق بوده در شب قدر این سخن:
پیش چشم یار مردن بهترین تقدیرهاست


نظر
افزدون جدیدجستجو
نوشتن نظر
نام:
Website:
عنوان
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
Security Image
Please input the anti-spam code that you can read in the image.

Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved.

 
< بعد   قبل >

 

مستور

آخرین نظرات

فروشگاه اینترنتی

 

همسايه‌ها


  سبز آبی

زندگی زناشویی شترمرغی
 شتر مرغ در ۲ – ۴ سالگی از نظر جنسی به بلوغ می رسد . تولید مثل در شتر مرغ ها وابسته به نور است و با افزایش طول روز فصل تولید مثل آغاز می شود. اندازه ی بیضه های شتر مرغ در طول فصل تولید مثل ممکن است تا ۴ برابر افزایش یابد . پرنده های نر در خارج از فصل تولید مثل اسپرم تولید نمی کنند و تولید اسپرم که تحت کنترل هورمون FSH می باشد در این فصل اتفاق می افتد .
ادامه مطلب...