• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست
علت غیبت چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
بدعالی 
27 اسفند 1386 ساعت 04:41
 یکی از جشن هایی که در چندین سال اخیر رونق بیشتری یافته است، جشن آغاز امامت ولی عصر (عج) است. شاید آنچه در این جشن بیش تر اهمیت داشته باشد، علل اهمیت این امامت برای دیگر ائمه (ع) و برای ما شیعیان باشد. اما آنچه بیش از این مهم است، علت غیبت امام عصر (ع) است و اینکه چرا امام در میان ما ظاهر نیست؟
برای پاسخ به این سوال تاریخ دوران زندگی امام هادی و امام حسن عسکری (ع) را باید مورد بررسی قرار داد.
امام هادی (ع) در پادگان نظامی که با آن «عسکر» می گفتند، تبعید شده بودند که مورد محاصره ی شدید افراد خلیفه بود، و در دوران زندگی کوتاه خود در این محاصره رنج های بسیار کشیدند و بارها از طرف خلیفه ی زمان، متوکل، به زندان رفتند. حتی به دستور متوکل یک بار حضرت را بین درندگان قرار دادند.
پس از امام هادی (ع) فرزند ایشان امام حسن (ع) در این پادگان مورد محاصره ی شدید قرار گرفتند. و حتی به دلیل مراقبت های شدید نظامیان از آن حضرت به « عسکری» معروف گردیدند.
امام حسن (ع) در این دوره ی دشوار و پر ستم دو وظیفه ی مهم به عهده داشتند:
1-      معرفی حضرت مهدی (ع) به عنوان امام دوازدهم و منجی آخر الزمان
2-      حفظ جان حضرت، به عنوان ذخیره ی الهی
 
این دو وظیفه هر چند به ظاهر ساده می آمد اما با توجه به وضعیتی که امام داشتند و در محاصره بودند، معرفی حضرت مهدی (ع) به یاران و شیعیان تقریباً غیرممکن بود.
امام حسن (ع) حق برقراری ارتباط با یارانشان را نداشتند. حتی گاهی پیش می آمد که مخفیانه آنها را ملاقات می کردند. وجود افرادی مثل جعفر کذاب (برادر امام حسن
(ع)) که به نفع دستگاه خلافت، ادعای امامت می کرد کار را مشکل تر می ساخت.
 
در ضمن، با پیش گویی هایی که از حضرت مهدی (ع) به گوش خلفا رسیده بود، تمام تلاش خلفا، برای از بین بردن حضرت بود. هرچند در این راه افراد زیادی از جمله خود امام حسن (ع) را به شهادت رساندند. اما هدف اصلی خلفا از جمله خلفای دوران امام حسن (ع) از بین بردن وجود مقدس امام دوازدهم بود. آنهم به خاطر ترسی که از ایشان داشتند و از عدالتی که آن حضرت برقرار می کردند.
با تمام سختی هایی که این دو مسئولیت داشت، امام حسن (ع) به خوبی از پس آنها برآمد.
دشمنی مخالفان به این حد بود که پس از شهادت امام حسن (ع) به دستور خلیفه، تمام کنیزان و زنان امام حسن (ع) که اختمال بارداری در آنها می رفت باید وارسی می شدند و فرزند آنها به قتل می رسید!
حال با توجه به موارد یاد شده از زمان امام حسن (ع) و مراقبت شدید از آن حضرت شاید بتوان گفت، یکی از علل غیبت امام عصر (ع) ترس از کشته شدن توسط مخالفان بود.
اگر امام زمان (عج) در آن زمان با بی احتیاطی توسط مخالفان کشته می شد، نسلهای بعدی که پس از این سلسله امامان می آمدند برای خدا حجت می آورند که دلیل خطای ما نبود امام است! پس اراده ی خداوند این بود که حجت را بر مردم تمام کند.
همچنین اینکه خداوند نمی خواست زمین را از حجت خالی بگذارد. زیرا امام واسطه ی فیض الهی است و فیوضات الهی از طریق امام حیّ به انسانها منتقل می شود؛ خداوند که منبع وجود و نورانیت است توسط وسائطی (واسطه ها) این نور را به انسان و سایر موجودات منتقل می کند. خداوند از طریق وسائط، وجود بخشی می کند؛ پس  اگر امام حیّ نباشد، در واقع به خاطر نبود فیوضات انسانی هم نخواهد بود.
پس امام (ع) باید از چشم دشمنان خدا پنهان می شدند تا در زمان مناسب ظهور نمایند.
شاید این مسأله برای بعضی پیش بیاید، که چرا امام با دوستان خود مرتبط نیستند؟
پاسخ این سوال را از 4 جنبه می توان بررسی نمود:
1-   اگر شیعیان و دوستداران امام از محل زندگی ایشان با خبر باشند و یا بفهمند در چه مکانی می توانند امام را براحتی ببینند، تجمع می شود، و دشمنان از مکان امام مطلع می گردند.
2-   شاید یکی از این دلایل، این باشد که امام نمی خواهد دوستانش به خاطر وجود ایشان زجر ببینند. زیرا اگر کسی دوست امام باشد و بر همه ثابت شده باشد، ممکن است برای اینکه مکان امام را بفهمند او را مورد شکنجه و آزار قرار دهند
3-      اگر کسی مطیع امام باشد، ظاهر بودن امام یا غایب بودن او برایش تاثیری ندارد و در هر حال نطیع است.
4-      ما هیچ گاه ادعا نداریم که امام به دوستانشان سر نمیزنند. بلکه با پاک کردن و تزکیه ی نفس امکان دیدار امام وجود دارد.
 
امید که از یاران واقعی آن حضرت باشیم.
 
پ.میعاد

نظر
افزدون جدیدجستجو
gheybate soghra
saeed () 2011-11-24 13:01:25

agar mishavad matlabi dar morede gheybate soghra dar ekhtiar bogzarid mamnun mishavam :?:
مستور () 2011-11-25 13:38:38

سلام جناب سعید. در این بخش می توانید مطالب مربوط به غیبت صغرا و کبرای حضرت را مطالعه کنید: http://mastoor.ir/content/category/2/50/49/
نوشتن نظر
نام:
Website:
عنوان
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
Security Image
Please input the anti-spam code that you can read in the image.

Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved.

 
< بعد   قبل >

 

مستور

آخرین نظرات

فروشگاه اینترنتی

 

همسايه‌ها


  

خبر خوانسبز آبی

زندگی زناشویی شترمرغی
 شتر مرغ در ۲ – ۴ سالگی از نظر جنسی به بلوغ می رسد . تولید مثل در شتر مرغ ها وابسته به نور است و با افزایش طول روز فصل تولید مثل آغاز می شود. اندازه ی بیضه های شتر مرغ در طول فصل تولید مثل ممکن است تا ۴ برابر افزایش یابد . پرنده های نر در خارج از فصل تولید مثل اسپرم تولید نمی کنند و تولید اسپرم که تحت کنترل هورمون FSH می باشد در این فصل اتفاق می افتد .
ادامه مطلب...